SpaceX, 50 Starlink uydusu fırlattı

SpaceX, 50 Starlink uydusu fırlattı

SpaceX, 50 Starlink uydusu fırlattı

ABONE OL 

Geçtiğimiz günlerde yaşanan 40 Starlink uydusunun fırtınada yok olması olayının ardından SpaceX, 2022 yılının sekizinci lansmanını gerçekleştirdi ve 50 uydu fırlatma işlemini başarıyla gerçekleştirdi.

SpaceX, 50 Starlink Uydusu Fırlattı

50 Starlink uydusu, Falcon 9 roketi ile fırlatıldı ve dokuz dakika sonra Falcon 9, California sahilinden birkaç yüz mil uzakta konuşlanmış bir SpaceX drone gemisine dikey bir iniş gerçekleştirdi.

Fırlatmanın ikinci aşamasında ise 50 uydu yörüngeye taşındı ve Twitter’dan da onaylandığı üzere uydular planlandığı gibi konuşlandırıldı.

SpaceX’in fırlatıp başarıyla konuşlandırdığı uydu sayısı 2.000’i geçti ve ilk hedef olan 12.000 uydu sayısına bir adım daha yaklaşıldı, ayrıca şirketin 30.000’e kadar uydu fırlatmak için onay başvurusunda bulunduğu da belirtildi.

SpaceX, 50 Starlink uydusu fırlattı

SpaceX şirketinin CEO’su yeni nesil mucit ve girişimci Elon Musk, uzaydan internet hizmeti Starlink kullanıcı sayısını açıkladı. Şimdiye kadar 25 farklı ülkede kullanılan internet hizmeti Starlink kullanıcı sayısı 250 bin kullanıcıyı aştı.

Birkaç hafta önce Starlink servisi için yeni bir paket açıklanmıştı. 99 dolarlık bir paketle sunulan internet hizmetine 499 dolar değerinde donanım harcaması isteniyor. Pakette sunulan internet hızı ise 50-250 Mbps arasında değişiyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.