Sosyal Medya Yasası gereğince yeni yasaklar kapıda!

Sosyal Medya Yasası

Sosyal Medya Yasası gereğince yeni yasaklar kapıda!

ABONE OL 

Ülkemizde 1 Ekim tarihinde Sosyal Medya Yasası‘nın ilk cezası kesildi. Sosyal medya düzenlemesini hedefleyen yasa gereği sosyal medya uygulamaların ülkemizde bir temsilci ataması gerekiyordu. Temsilci atamayan sosyal medya uygulamalarına toplamda 40’ar milyon TL ceza kesilmişti. Hala temsilci atamayan sosyal medya uygulamalarına 3 aylık reklam durdurma yasağı geliyor.

Sosyal Medya Yasası Ceza Kesmeye Başlamıştı

Sosyal medya uygulamaları kabul edilen teklifin yasalaşması ile birlikte ülkemizde sosyal medya uygulamalarının bir temsilci atamaları gerekiyordu. Ancak Instagram, YouTube, Twitter, TikTok, Periscope ve Facebook ülkemizde bir temsilci atamadıkları için 10 milyon TL para cezası ile karşılaşmıştı.

Sosyal medya yasası

1 aylık süre tamamlanmış ve Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok‘a temsilci atamadıkları için 30 milyon TL ceza kesilmişti.

Şimdi ise ülkemizde temsilci atayacağını duyurmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope ve Pinterest uygulamalarının salı gününe kadar temsilci atamaları gerekiyor. Aksi takdirde 3 aylık reklam durma cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Eğer hala temsilci atanmazsa ise BTK, bu sosyal medya platformlarının bant genişliğini yüzde 50 oranında kısacak ve bu oran yüzde 90‘a kadar çıkabilecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.