Facebook geri adım attı ve temsilci atadı

 Facebook geri adım attı ve temsilci atadı

Sosyal Medya Yasası olarak bilinen ve sosyal medya sağlayıcılarına temsilci atama zorunluluğu getirilen yeni yasalara uymayanlara gelecek yeni yaptırıma çok kısa bir süre kala Facebook geri adım atarak Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı.

Facebook gizlilik politikası yenilendi! - ShiftDelete.Net

Facebook tarafından yapılan resmi açıklama şöyle:

Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Facebook, Twitter ve Instagram'a Reklam Yasağı Yolda

Sosyal Medya Devlerine Üçüncü Ceza Geliyor

 • İlk etap:
  • Yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon liralık idari para cezası kesildi.
 • İkinci etap:
  • İlk cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülükler yerine getirilmedi ve sosyal ağ sağlayıcılarına 30 milyon liralık idari para cezası kesildi.
 • Üçüncü etap:
  • İkinci cezanın ardından yine verilen 30 gün içinde yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda reklam verilmesi yasaklanacak.
 • Dördüncü etap:
  • Reklam yasağı kararının ardından 3 ay süre verilecek ve yükümlülükler yerine getirilmezse internet trafiği bant genişliği yüzde 50 daraltılacak.
 • Beşinci etap:
  • Yükümlülüğe uymamakta ısrarcı olan sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

Tüm bu yaptırımlara rağmen Instagram, Twitter, Periscope, Pinterest sağlayıcıları hiçbir adım atmayarak yoluna devam ediyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir