Sosyal medya düzenleme yasası TBMM’de kabul edildi

 Sosyal medya düzenleme yasası TBMM’de kabul edildi

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin gündemini oluşturan sosyal medya düzenlemesi TBBM‘de onaylandı. Bu düzenleme ile birlikte sosyal medya uygulamaları belirli yasal çerçevelere göre hareket edebilecek.

Sosyal Medya Düzenleme Yasası Kabul Edildi

Tam ismi “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” olan yasanın detayları ise şöyle:

  • Öncelikle 1 milyondan fazla kullanıcı olan sosyal medya uygulamaları, sosyal ağ sağlayıcıları olarak kabul edilecek.
  • Yasada belirtilmiş olan suç niteliğindeki bir içerik sosyal ağ sağlayıcısı tarafından kaldırılacak eğer kaldırılmazsa içerik engellenecek.
  • Belirtilen sorumlulukları yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 bin TL ile 10 milyon TL arasında bir yaptırım uygulanacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de en az 1 Türkiye temsilcisi olacak ve bu kişi herkes tarafından görünecek ve BTK‘ya bildirilecek. Eğer bu temsilci şirket değil bir kişi ise Türk vatandaşı olmak zorunluluğu bulunuyor.
  • 30 gün içerisinde Türkiye temsilcisi belirleyip BTK’ya bildirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon TL ceza verilecek. Sosyal ağ sağlayıcısı hala temsilciyi belirlemediyse 30 milyon TL değerinde bir ceza daha verilecek. Temsilci sorumluluğunu yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 3 aylık reklam durdurma cezası verilecek. Hala temsilci belirlenmediyse bant aralığı %50 oranında daraltılacak. Son olarak yine temsilci belirlenmediyse %90 oranında bant daraltma uygulanacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcılarına ulaşmak isteyen Türkiye vatandaşlarına 48 saat içerisinde cevap vermek zorunda olan sosyal ağ sağlayıcısı, şikayeti reddediyorsa detaylı bir açıklama yapması gerekecek.

Siz Sosyal Medya Düzenleme Yasası hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtin.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir