Kamu çalışanlarına WhatsApp yasaklandı mı? İşte detaylar

 Kamu çalışanlarına WhatsApp yasaklandı mı? İşte detaylar

Kamu çalışanları güne şok bir iddia ile başladı. İddialara göre kamu çalışanlarına WhatsApp yasaklandı. Ancak işin aslın pek de öyle değil. WhatsApp yalnızca kurumsal kullanım için yasaklandı. İşte detaylar.

Kamu çalışanlarına WhatsApp yasaklandı mı?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yayınladığı açıklamada kamu çalışanlarının kurumsal mesajlaşmaları, geliştirilen yerli mesajlaşma uygulaması ile gerçekleştirmesi zorunluluğu getirildi.

Kamu çalışanları yalnızca işi ile alakalı mesajlaşmalarını yerli mesajlaşma uygulaması ile gerçekleştirebilecek. Kişisel hayatında ise istediği uygulamayı kullanılacak. Kamu çalışanları kendi aralarında haberleşmeyi hızlandırmak için WhatsApp grupları kuruyor ve iletişimlerini böyle sağlıyordu.

WhatsApp yasaklandı mı?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kurumun kendi haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır.”

Kamu çalışanlarının WhatsApp üzerinden iletişim kurarak bilgi gizliliğini ihlal edebileceği ve milli güvenliği tehdit altına girebileceği gerekçesiyle yeni düzenleme oluşturulduğu belirtildi. Kamu çalışanlarını parola kullanım hakkında da açıklama yapan kurum şu ifadeleri kullandı:

“Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir