SEC Bitcoin ETF’sini nihayet onayladı!

Bitcoin ETF

SEC Bitcoin ETF’sini nihayet onayladı!

ABONE OL 

ABD’deki ETF başvuruları bugüne kadar büyük ilgiyle takip ediliyor ve sonucu merakla bekleniyordu. SEC, yaptığı açıklama ile ProShares şirketinin yapmış olduğu Bitcoin vadeli ETF’sinin kabul edildiğini duyurdu.

SEC Bitcoin ETF’sini Onayladı

Birkaç yıldır SEC’in Bitcoin ETF’lerini onaylaması yatırımcılar tarafından adeta isteniyordu. SEC her defasında farklı sebeplerle başvuruları reddederken bugün yapılan açıklama ile ProShares tarafından başvurusu yapılan vadeli Bitcoin işlemleri ETF’sinin onayladığı açıklandı.

Onayın açıklanmasıyla birlikte Bitcoin 62.940 dolara kadar yükseldi. Bitcoin ETF’si pazartesi gününden itibaren New York Menkul Kıymetler Borsası‘nda (NYSE) listelenecek. Bu da kripto para piyasasının en değerli adımlarından biri olarak kabul ediliyor.

ETF, borsa yatırım fonu olarak rahatlıkla anlaşılabilir. Pazartesi gününden itibaren yatırımcılar New York Menkul Kıymetler Borsası‘ndan Bitcoin ETF’si satın alabilecek. Bu ETF’nin vadeli işlemler kapsamında olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bitcoin ETF
SEC Bitcoin ETF’sini nihayet onayladı!

Bitcoin Madencileri Artık ABD’de!

Cambridge Üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin madenciliğinin yeni merkezi ABD oldu. Yapılan araştırmanın detaylarına göre şu an Bitcoin madencilerinin yüzde 35.4‘ü ABD’de yer alıyor. ABD’yi yüzde 18.1 ile Rusya, yüzde 11 ile Kazakistan takip ediyor.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi Dijital varlıklar Başkanı Michel Rauchs konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Çin’deki kripto madenciliği üzerindeki hükümet tarafından zorunlu kılınan yasağın ani etkisi, Haziran 2021’de küresel ağ hash oranında %38’lik bir düşüş yaşamasına sebep oldu. Bu, kabaca Çin’in kısıtlamadan önceki hash oranındaki payına tekabül ediyor. Bu da Çinli madencilerin aynı anda operasyonları durdurduğunu gösteriyor.

Ardından ülkedeki diğer Bitcoin madencileri de ülkeden göç etmeye zorlanmıştı. Elektriğin birim fiyatının ucuz olduğu ülkeler Bitcoin madenciliği için daha cazip hale geldiği için bu konuda avantajlı ülkeler birkaç adım öne çıkmıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir