Samsung NTN modemini duyurdu! Hayat kurtaracak

Samsung NTN

Samsung NTN modemini duyurdu! Hayat kurtaracak

ABONE OL 

Samsung, tıpkı Apple gibi şebeke sorunlarının yaşandığı yerlerde kullanılması için bir modem geliştirdi. NTN isimli bu modemin yeni modellerde yer alması bekleniyor.

Samsung NTN Modemini Duyurdu

Apple, iPhone 14 serisinde Acil SOS isimli bir özellik duyurmuş ve bu özellik sayesinde şebeke sorunu yaşayan bölgelerde kullanılmasını hedeflemişti. Baz istasyonlarının olmadığı yerlerde şebeke sorunu yaşayan akıllı telefonlar için üretilen bu özellik sayesinde hayat kurtarma operasyonu bile yapılmıştı.

Samsung da benzer bir özelliği hayata geçirmek için NTN olarak kısaltılan Non-terrestrial Networks (Karasal Olmayan Ağlar) modemini duyurdu. Bu modemin yer aldığı akıllı telefonlar tıpkı iPhone 14 serisinde olduğu gibi hayat kurtarma görevi üstlenecek.

Samsung NTN modemi 5G desteğini de bünyesinde barındıracak. Bu da kapsama alanını 4G teknolojisine göre arttıracağı anlamına geliyor.

iPhone 14 Acil SOS özelliği Hayat Kurtarmaya Başladı

Apple, iPhone 14 serisine Acil SOS isimli yeni bir özellik eklemiş ve kullanıma sunmuştu. Bu özellik sayesinde iPhone 14 modelleri uydu üzerinden bulunabilecek ve acil durumlarda yine uydu üzerinden yardım çağrısında bulunabilecek.

Geçtiğimiz aylarda Alaska‘da mahsur kalan bir kişi Acil SOS özelliğini kullandı ve yardım talep etti. Ardından konum tespit edildi ve mahsur kalan kişi kurtarıldı. Mahsur olan kişinin herhangi bir bağlantıya erişemediği için Acil SOS özelliğini etkinleştirmesi ve yardım talep etmesi sayesinde konumu tespit edildiği ve kurtarıldığı açıklandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir