Samsung Intel’i geride bıraktı!

Samsung Intel

Samsung Intel’i geride bıraktı!

ABONE OL 

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung yalnızca akıllı telefon üretimi yapmıyor. Aklınıza gelebilecek her teknolojide bir faaliyeti bulunan Samsung, dünyanın en büyük yarı iletken çip üreticilerinden olan Intel‘i geride bırakarak bu alanda da dünya devi oldu.

Samsung Intel’i Geçmeyi Başardı

IC Insights isimli analiz şirketinin yayınlamış olduğu raporda 2021 yılının ikinci çeyreğinde Samsung, Intel’i geride bırakarak en büyük yarı iletken çip üreticisi haline geldi. 2021 yılının ilk çeyreğindeki oranlarına göre yüzde 10‘luk bir artış yaşayan Samsung, liderliği kaptı. Rapora göre ikinci sırada Intel, üçüncü sırada ise TSMC bulunuyor.

Rapora göre Samsung‘un bu çıkışı yakalamasındaki temel sebep ise flash bellek ve RAM taleplerinin yüzde 19‘luk artış göstermesi olarak belirtildi. Bu alanlarda ciddi bir hakimiyet yakalayan Samsung hali hazırda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor.

En büyük 10 yarı iletken çip üreticisi 2021 yılının ikinci çeyreğinde toplamda 95 milyar dolar gelir elde etti. Elde edilen gelir bir önceki çeyrek dönemiyle kıyaslandığında ise yüzde 8‘lik bir artış gösterdi.

Samsung 2020 yılı son çeyrek raporu
Samsung Intel’i geride bıraktı!

Intel ABD’de Yeni Bir Üretim Merkezi Açıyor

Intel, yalnızca akıllı telefon ve bilgisayar için üretim yapmayı değil dünyada ortaya çıkan çip problemini ortadan kaldırmak için geniş çaplı bir üretime başlıyor. Özellikle otomobil sektöründe baş gösteren çip problemini çözmeyi planlayan ve bu sayede dünyanın en büyük çip üreticisi olmak isteyen Intel, 20 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

ABD’nin Arizona eyaletinde açılacak olan Intel çip üretim merkezi için toplamda 20 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Ayrıca Intel, bu üretim merkezi 15 bin kişilik istihdam da sağlayacağını açıkladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir