Rusya Merkez Bankası dijital para açıklaması yaptı!

Rusya Merkez Bankası dijital para

Rusya Merkez Bankası dijital para açıklaması yaptı!

ABONE OL 

Kripto paralara uyguladıkları yasaklarla gündeme Rusya bu konuda geri adım atmış olabilir. Rusya Merkez Bankası Hukuk Departmanı Başkanı Alexei Guznov, dijital paralar (CBDC) sayesinde kripto paralara ihtiyaç kalmayacağından bahsetti.

Rusya Merkez Bankası Dijital Para Çıkarabilir

Kripto paraların terör örgütleri tarafından kullanıldığını ve kara para aklamak amacıyla kullanıldığını belirten Alexei Guznov, dijital paraların kripto paralara karşı bir çözüm olabileceğinden bahsetti. Alexei Guznov, kripto paralar hakkında şu ifadeleri kullandı:

”Kripto varlıkların kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve terörizmin finansmanını içeren bir sistemin parçası olarak kullanılmasıyla ilgili şüphesiz bir sorun var.”

Kripto paraların bu yönünden bahseden Guznov, ülkelerin üretmiş oldukları dijital para birimlerinin kripto paralara yerine kullanılabileceğini ifade etti. Bu konuda ise şu ifadeleri kullandı:

”Ülkelerin artık ulusal dijital para birimleri yaratmak için projeler denediğini görüyoruz. Bunlar kesinlikle alternatif olabilir.”

Merkezi olmayan kripto paraların aksine dijital para birimleri sayesinde hükümetlerin para politikalarını kontrol etme imkanını arttırdığını da ifade eden Alexei Guznov, kripto paralar ile ilgili katı bir şekilde hazırlanmış yasal düzenlemelerin uygulanması gerektiğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası dijital para açıklaması

Rusya Devlet Memurlarına Kripto Para Beyan Zorunluluğu Getirmişti

Rusya Merkez Bankası dijital para açıklaması ile gündeme gelmişken kripto para beyan zorunluluğu akıllara geldi.

Rusya kripto paralara sıcak bakmayan ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı Rusya vatandaşları kripto para yatırımı gerçekleştirirken tüm riskleri göze alarak yatırım yapıyor. Alınan bu son karar ise aslında Rusya‘nın kripto paraya olan bakış açısını yumuşattığını gösteriyor.

Bu karar Bitcoin‘i ve kripto paraları menkul kıymetler olarak kabul görmesi sebebiyle beyan zorunluluğuna tabii tutuluyor. Yani Bitcoin‘in varlığı kabul ediliyor ve bir ev, araba gibi beyan edilmesi gerekiyor. Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak değil de bir menkul kıymet olarak görüldüğü düzenleme Rusya’da 1 Ocak 2021‘den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Varlıklarını gizleyen devlet memurlarına da yaptırım uygulayan Rusya, aynı yaptırımları kripto para beyanında da uygulayacağını belirtti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.