RTÜK Başkanı Spotify’ı uyardı!

 RTÜK Başkanı Spotify’ı uyardı!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yaptığı son açıklamasında Spotify ile ilgili konuştu. Spotify’ın yaptığı internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisansı başvurusunu onayladıklarını belirten Şahin, Spotify’ı uyardı.

RTÜK Başkanı Spotify Açıklaması Yaptı

Ülkemizde sosyal medya platformlarını düzenlemek için yasal çalışmalar hazırlanmış ve uygulamaya geçilmişti. Ayrıca internet üzerinden yayın yapan platformlara lisans alma zorunluluğu gelmişti. Spotify’da internet üzerinden yaptığı yayınlar için yayıncılık lisans başvurusu yapmıştı.

RTÜK Başkanı Spotify’ı uyardı!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Spotify’ın başvurusunu değerlendirdikten sonra onayladıklarını açıkladı ve şu ifadeleri kullandı:

”Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun dışında yayın yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız. Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali sorumluluk altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçilmiş oldu. Gerekli durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları yine son derece önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir