Ripple davasındaki son talep reddedildi

 Ripple davasındaki son talep reddedildi

31 Ağustos tarihinde Ripple ve SEC arasındaki davanın bir duruşması gerçekleşmiş ve Ripple, SEC çalışanlarının XRP yatırımlarının açıklanmasını talep etmişti. Mahkeme bu talebi reddetti.

Ripple Davasında Yeni Karar!

Ripple davası, SEC ve Ripple‘ın karşılıklı talepleriyle sürüyor. Her duruşmada taraflardan yeni bir talep geliyor. Bu da dava sürecinin uzaması anlamına geliyor. Son olarak 31 Ağustos tarihindeki duruşmada Ripple, SEC çalışanlarının XRP yatırımlarının açıklanmasını talep etmişti.

Davanın hakimi Sarah Netburn, Ripple’ın bu talebini reddetti. Reddetmesinin sebebini ise şu ifadelerle açıkladı:

SEC çalışanlarının bireysel olarak XRP işlemleri yaptığının ortaya çıkması en azından kurum içinde de XRP konusunda bir netlik olmadığını gösterecektir. Ancak savunma tarafı bu tür bireysel alım satım kararlarının bu davadaki sorunlarla ilgili olduğunu göstermekte başarılı olamadılar. SEC’nin bu anlamda bir politikasının olması ya da olmaması, adil bildirim konusunda uygun kanıtlar sunabilir ancak Etik Konsey’in işlem kararı bu dava için sadece karmaşa yaratacaktır.

SEC Ripple
Ripple davası: SEC çalışanlarının XRP yatırımları açıklansın

SEC, 19 Ocak 2018 tarihinden aldığı karar ile çalışanlarının kripto para alıp satmalarını yasaklamıştı.

Mahkemede Ripple’ın bu talebi kabul etti ve SEC’e 3 Eylül tarihine kadar süre tanıdı. SEC, 3 Eylül tarihine kadar çalışanlarının XRP yatırımlarını mahkemeye açıklamak zorunda.

Ripple CEO’su Yeni Açıklamalarda Bulunmuştu

Ripple CEO’su, Ripple ile SEC arasındaki dava hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalarda kendi ülkesi ABD’ye sitem eden Garlinghouse, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden ve öyle değerlendiren tek ülkenin ABD olduğunu söylemişti.. Ayrıca regülasyonların da henüz net olmamasını ise ”sinir bozucu” olarak nitelendirmişti.

İlginç Bir Detay Ortaya Çıkmıştı

SEC, Ripple’ın menkul kıymet lisansı almadan menkul lisansı sattığını ifade etmiş ve Ripple’a dava açmıştı. Ripple da mahkemeden aldığı özel izinle SEC’in kayıtlarına erişti ve 2016 yılında SEC’in kendilerinden ”dijital para birimi” olarak bahsettiğini ortaya çıkardı. Bu detayın mahkemenin seyrini değiştirebileceği iddia ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir