Özbekistan Bitcoin madenciliğini kısıtladı!

Özbekistan Bitcoin madenciliği

Özbekistan Bitcoin madenciliğini kısıtladı!

ABONE OL 

Kripto para madenciliğinin en fazla yapıldığı ülkelerden olan Özbekistan, Bitcoin madenciliğini kısıtlayan birtakım kararlar aldı ve uygulamaya koydu.

Özbekistan Bitcoin Madenciliği Kurallarını Düzenledi

Kripto para madenciliğinin cazibe merkezleri arasında yer alan Özbekistan, Bitcoin madencilğinin şahıs olarak yapılmasını yasakladı. Yalnızca şirketlerin Bitcoin madenciliği yapmasına izin veren Özbekistan, enerji olarak da yalnızca güneş enerjisine izin veriyor.

Bunun yanında Bitcoin madenciliğindeki ödemeler konusunda da düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre Bitcoin madencilik ücretleri Özbekistan denetleyici kuruluşu NAPP tarafından belirlenecek.

Yalnızca güneş enerjisi kullanılması kuralı olağanüstü durumlarda normal enerji kullanılması yönünde esnetilebilecek.

Bitcoin madencilik şirketleri

Özbekistan Bitcoin madenciliği İçin Yeni Karar Almıştı

Özbekistan’ın Bitcoin madenciliği için yeni teşvikler hazırladığı ifade ediliyordu. Reuters tarafından yayınlanan habere göre Özbekistan, Bitcoin madenciliğini Güneş enerjisi ile yapanların ödeyeceği elektrik ücretinde indirim yapılacağını ve ayrıca gelir vergisinden de muaf olacağı açıklamıştı.

Bilindiği gibi Özbekistan vatandaşlarının kripto para alım ve satımları yasalara göre yasak. Ancak bu yabancı vatandaşlar için böyle bir yasak bulunmuyor.

Kazakistan Bitcoin Madenciliğinde Yeni Kararlar Açıklayacak

Bitcoin madencilerinin Çin’in baskıları ardından tercih ettikleri ülkeler arasında yer alan Kazakistan, yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bitcoin madencilerinin Kazakistan’daki ödedikleri vergileri arttırmak isteyen Kazakistan hükümeti, vergilendirme birimini Bitcoin olarak değiştirmek istiyor.

Bu da Bitcoin fiyatının artması halinde daha fazla vergi ödeneceği anlamına geliyor. Kazakistan Ekonomi Bakanı Alibek Kuantyrov, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Madenciler için vergi yükünü artırmayı düşünüyoruz, şu anda madenciler için vergi oranını kripto para biriminin değerine bağlamayı da düşünüyoruz. Kripto para birimi büyürse, bütçe için iyi olacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir