Oyun şirketlerine 7,8 milyon euroluk ceza

Oyun şirketlerine 7,8 milyon euroluk ceza

Oyun şirketlerine 7,8 milyon euroluk ceza

ABONE OL 

İçlerinde oyun geliştirme devi Valve‘nin de yer aldığı toplamda 6 büyük oyun şirketi, Avrupa Ekonomik Alanı‘nda ‘coğrafi engelleme‘ yaptıkları gerekçesiyle toplamda 7,8 milyon euro (güncel kurla yaklaşık 70 milyon TL) idari para cezası yaptırımıyla karşı karşıya kaldı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestage, “Valve ve beş oyun şirketinin ‘coğrafi engelleme’ uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası uyarınca şirketlerin sözleşme ile sınır ötesi satış kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatıyor. Bu tür uygulamalar, Avrupalı ​​tüketicileri AB Dijital Tek Pazar’ın avantajlarından ve AB’deki en uygun teklif için alışveriş yapma fırsatından mahrum ediyor.” açıklamasını yaptı.

Oyun Şirketlerine 7,8 Milyon Euroluk Ceza

Şirketlerden 5 tanesi komisyon ile işbirliği yaparak yüzde 10-15 arası indirim aldı ancak Valve işbirliği yapmayı reddederek 1.6 milyondan fazla para cezası aldı. İşte tüm cezalar:

Valve ile birlikte şirketlere para cezaları

Coğrafi engelleme suçları spor, simülasyon ve aksiyon oyunları dahil farklı türlerde yaklaşık 100 bilgisayar oyunuyla ilgili ve Çekya, Polonya, Macaristan, Slovakya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Romanya dışında uygulandığı belirtildi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir