Oyun konsollarına ek vergi geliyor

Oyun konsollarına ek vergi geliyor

ABONE OL 

Ülkemizde de satışları bir hayli yüksek olan oyun konsollarına Cumhurbaşkanı kararı ile ek vergi getirileceği açıklandı. Oyun konsolları, hoparlörler ve saatleri kapsayan düzenleme resmi gazetede yayınlandı. Bu ürünlerin ithalatında ek vergiler resmi olarak duyurulmuş oldu.

Sadece oyun konsolları değil kronometreler, kesintisiz güç kaynakları ve hava perdeleri gibi diğer teknolojik cihazlara da ek vergi getirildi.

Oyun Konsolların Ek Vergi

İçerisinde oyun konsollarını, bilardo ekipmanlarını ve jetonlu oyunları kapsayan verginin oranı ise yüzde 5 ile 50 arasında olduğu belirtilmiş. Verginin en önemli detayı ise iki aşamalı olması. Getirilen yeni vergi 30 Eylül tarihine kadar yüzde 50 olacak. 1 Ekim tarihinden itibaren ise yüzde 20‘ye düşürülecek. Ülkemizin ve diğer ülkeler gibi getirilen ek vergilerin Korona virüsü ile mücadele kapsamında kullanılması sebebiyle artış olduğu düşünülüyor.

Getirilen yeni vergi diğer ülkelere göre daha pahalı olan oyun konsolları fiyatlarının daha fazla yükselmesine sebep olacak. Bu yıl içerisinde tanıtılacak olan PlayStation 5 ve Xbox Series X fiyatları daha tanıtılmadan yükselmiş oldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.