NFT nedir?

NFT nedir

NFT nedir?

ABONE OL 

Kripto para piyasasında her geçen gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Kendini sürekli yenileyen kripto para sektöründe son olarak NFT‘ler yaygınlaştı. Peki NFT nedir?

NFT Nedir?

Twitter CEO’su Jack Dorsey‘in Twitter tarihinin ilk tweet’ini NFT olarak satışa sunmasıyla birlikte NFT merak konusu oldu. NFT, Non-fungible token kelimelerinin baş harfinden oluşuyor ve değiştirilemez token anlamına geliyor.

Tıpkı bir sanat galerisindeki yalnızca bir adet bulunan sanat eserleri gibi düşünebileceğiniz NFT‘ler kripto para piyasasında yalnızca bir tane bulunan token’lardır. Dünyada var olan birçok şeyin benzeri bulunmaktadır. Örnek olarak 50 TL‘yi düşünün. Başka bir 50 TL ile değiştirilebilir. 1 Ethereum düşünün. Bu 1 Ethereum başka 1 Ethereum ile eşittir ve takas edilebilir.

NFT nedir?

NFT’ler Neden Bu Kadar Değerli?

Ancak NFT’ler yalnızca bir adet olduğu için değiştirilemez varlıklardır. Yani yalnızca bir adet olduğu için koleksiyon değeri taşımaktadır. Buna Mona Lisa tablosu da örnek gösterilebilir. Mona Lisa tablosu yalnızca bir tanedir ve ikincisi yoktur, değiş tokuş yapılamaz.

NFT’lerde tamamen bu amaçla kripto para sektöründe yer almaktadır. Yalnızca bir adet bulunması NFT’leri değerli hale getirmektedir. Ancak kripto para piyasasındaki sürdürülebilirliği için şimdiden yorum yapmak yanlış olabilir.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.