New York Times NFT satışı ile 569 bin dolar gelir elde etti!

 New York Times NFT satışı ile 569 bin dolar gelir elde etti!

NFT, kripto para piyasalarının en popüler konuları arasında yer alırken sık sık NFT satışları da gündeme geliyor. Henüz NFT’nin ne olduğu tam anlaşılmamışken satışlarda ardı ardına geliyor. Son olarak New York Times NFT satışı ile 569 bin dolar gelir elde etti.

New York Times NFT Olarak Köşe Yazısı Sattı

New York Times köşe yazarlarından Kevin Roose tarafından hazırlanan ‘Bunu Blockchain üzerinden satın alın’ isimli yazı NFT’ye dönüştürüldü ve satışa sunuldu. Oluşturulan bu NFT, 350 Ethereum (569 bin dolar) karşılığında satıldı. Satışın gerçekleştiği sıralarda 350 Ethereum, 560 bin dolara tekabül ediyordu.

Kevin Roose tarafından yapılan açıklama:

”Normalde köşe yazılarımda satış yapma iznim yok. Ancak bu seferki bir istisna, çünkü satılık olan yazının kendisi. Bunun nedeni, kripto para birimi furyasının yeni sınırı olan NFT’lerin serbest dönen dünyasına katılmaya karar vermiş olmam”

Satış sonucunda elde edilen gelirin New York Times‘a bağlı hayır kurumu Neediest Cases Fund‘a bağışlanacağı açıklandı.

New York Times NFT satışı ile 569 bin dolar gelir elde etti!

Bensu Soral NFT Satışı Yaptı!

NFT popülerliği giderek artıyor. Ülkemizdeki sanatçılar tarafından da kullanılmaya başlanılan NFT’lere bir yenisini Bensu Soral ekledi. Oyunculuğunun yanı sıra karakalem çalışmaları da yapan Soral, çalışmalarını OpenSea platformuna yükledi. Açık arttırma yöntemiyle satışa sunulan ‘RIP Black Mamba‘ isimli çalışmaya 2.4 Ethereum yani 3 bin 850 dolar ödeme yapılarak satın alındı.

NFT Nedir?

Twitter CEO’su Jack Dorsey‘in Twitter tarihinin ilk tweet’ini NFT olarak satışa sunmasıyla birlikte NFT merak konusu oldu. NFT, Non-fungible token kelimelerinin baş harfinden oluşuyor ve değiştirilemez token anlamına geliyor.

Tıpkı bir sanat galerisindeki yalnızca bir adet bulunan sanat eserleri gibi düşünebileceğiniz NFT‘ler kripto para piyasasında yalnızca bir tane bulunan token’lardır. Dünyada var olan birçok şeyin benzeri bulunmaktadır. Örnek olarak 50 TL‘yi düşünün. Başka bir 50 TL ile değiştirilebilir. 1 Ethereum düşünün. Bu 1 Ethereum başka 1 Ethereum ile eşittir ve takas edilebilir.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir