Dijital Yuan cüzdan başvuruları başladı!

Dijital Yuan

Dijital Yuan cüzdan başvuruları başladı!

ABONE OL 

Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen Dijital Yuan’ın başvuruları Çin’in iki eyaletinde başladı. Pekin ve Şangay‘da yaşayan kişiler belirlenen 6 bankadan Dijital Yuan cüzdanı başvurusu yapabilecek.

Çin’den Dijital Yuan Cüzdanı Hamlesi

Kripto paraların yaygınlaşmasının ardından hükümetler para akışının kontrolünü sağlamaya devam etmek istiyor. Bu sebepten dolayı ulusal paraların dijitalleştirilmesi (CBDC) projeleri ortaya çıkmaya başladı. Her ülke kendi para birimini dijitalleştirerek nakit para kullanımının yavaş yavaş ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu konuda bir hayli öncü olan Çin, 2 yıldır Dijital Yuan çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu konuda birçok devlete öncülük eden Çin, Dijital Yuan airdrop etkinliği bile yapmıştı. Şimdi ise Pekin ve Şangay‘da yaşayan vatandaşlara belirlenen 6 bankadan Dijital Yuan cüzdanı başvurusu yapma olanağı sağlandı. Bu da Dijital Yuan‘ın giderek yaygınlaşması konusunda ciddi bir gelişme olarak açıklandı.

Dijital Yuan
Dijital Yuan cüzdan başvuruları başladı!

İkinci Dijital Yuan Airdrop Etkinliği

Çin Merkez Bankası ikinci Dijital Yuan airdrop etkinliğine gerçekleştirmişti. Bu etkinlik Çin’deki 12 Aralık tarihinde başlayan ”Double 12” isimli alışveriş şenliğinde gerçekleşti. Dijital Yuan pilot bölgesi olan Shenzhen‘de düzenlenecek olan etkinlikte 1.5 milyon dolar değerinde Dijital Yuan dağıtılmıştı.

Shenzhen şehrindeki birçok satış noktası Dijital Yuan ile ödeme kabul ediyor. Ödeme ise QR kod ve NFC ile gerçekleştirilebiliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir