NASA Starlink için ne kadar ödedi?

NASA Starlink için ne kadar ödedi?

NASA Starlink için ne kadar ödedi?

ABONE OL 

Amazon‘un uydu internet girişimi Kuiper projesi için NASA’nın 67 milyon dolar ödeme aldığını açıklamasının ardından NASA’nın Starlink uydu internet hizmetine ne kadar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

NASA Starlink İçin Ne Kadar Ödedi?

Yaklaşık 2.000 uydunun fırlatıldığı uydu internet ağı hizmeti olan Elon Musk projesi Starlink için NASA şirketinin SpaceX şirketine 70 milyon dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili NASA İletişim Başkanı Eli Naffah “Buradaki amaç, gerçekten de endüstrinin bizimle birlikte hareket etmesini sağlamak ve bu yetenekleri sadece NASA değil, diğer uzay tabanlı müşteriler için de geliştirmek, maliyetlerimizi düşürmektir.”

NASA tarafından yapılan açıklamada anlaşma yapılan her şirketin sözleşme kapsamında uydularını geliştirmesi gerektiğini ve gösterimlerin 2025 yılına kadar tamamlanmasını beklediği açılandı.

NASA Starlink için SpaceX şirketine 70 milyon dolar ödedi

NASA, uydu internet hizmetleri için toplamda 278,5 milyon dolarlık ödemeler yaptı. Ödeme yapılan şirketler arasında SpaceX ve Amazon dışında Inmarsat, SES, Telesat ve ViaSat yer alıyor. Açıklanan bilgilere göre pazar rekabetinde en önde olan isimler SpaceX, Amazon ve Telesat olarak biliniyor. Teşvik ödemelerinin milyarlarca dolar gelir elde edilecek olması nedeniyle yapıldığı biliniyor.

Amazon şirketinin Kuiper projesi için ilk iki prototip uydusunu 2022 yılının sonlarında fırlatacağı açıklandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir