Mustafa Varank kripto paralar hakkında konuştu

 Mustafa Varank kripto paralar hakkında konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün yaptığı açıklamada kripto paralara olan tavrının olumsuz olduğunu belirtti. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Mustafa Varank, kripto para sektörü hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Mustafa Varank Kripto Para Açıklaması Yaptı!

Kripto para birimleri 10 yıldan uzun süredir hayatımızda ancak özellikle son 4 yılda daha da popüler halde. Kripto para piyasasının anlık büyüklüğü 1 trilyon 715 milyar dolara ulaştı. Kripto para sektörünün olumsuz yanlarının ağır bastığını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı:

”Bu çok tartışılan bir alan. Aslında gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkeler başlangıçta bu olayı çok ciddiye almadılar. Ancak bugün geldiğimiz noktada çok kontrolsüz, büyük riskler barındıran, sahtekarlık ve dolandırıcılığın çok kolay yapılabileceği bir alandan bahsediyoruz. Dolayısıyla egemen ülkelerin bu kadar kontrolsüz bir şekilde böyle bir ekonomiyi başıboş bırakacaklarına inanmıyorum. Önümüzdeki günlerde gerek Batı ülkeleri gerek diğer dünya devletleri de mutlaka bu alanla ilgili regülasyonlar getirmeye başlayacaklar.

Mustafa Varank kripto paralar hakkında konuştu

Bizim vatandaşımız riski seviyor. Onun için bu alanlara yatırım yapıyor. Biz şu anda TÜBİTAK Bilgem ile blok zinciri teknolojisini ve kripto para teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. Merkez bankamızla beraber hem dijital paralarla ilgili hem de kripto paralarla ilgili yürüttüğümüz bir projemiz var. Elbette vatandaşlarımız açısından çok risk oluşturan, dolandırıcılığın çok fazla yapılabileceği bir alanı bu kadar başıboş bırakmanın kişisel olarak doğru olduğuna inanmıyorum.

”Kripto paralar konusunda çok daha negatiftim. Bu işin dünya ticaretinde çok fazla yer alabileceğine inanmıyordum. Bugün geldikleri noktada çok etkin olduklarını görüyorum. Bu tabi dünya piyasalarındaki parayla da çok ilişkili. Etrafta dolanan çok büyük rezervler var ve bunlar gidecek yer arıyorlar. Biliyorsunuz Elon Musk bir tweet’i ile bir anda sistem alt üst olabiliyor. Dünya ticaretinde çok fazla etkili olmayabilir ama bence yaşamaya devam ederler. Bence ülkeler bunu mutlaka kontrol altına alacaklar.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir