Milli elektrikli trenlerin testleri başlıyor

   Milli elektrikli trenlerin testleri başlıyor

  Milli elektrikli trenlerin testleri başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya’da üretilen milli trenin testlerine 30 Ağustosta başlayacaklarını açıkladı. Eğer testlerde herhangi bir aksilik çıkmaz ise bu yıl içinde elektrikli trenleri ülkemizde görmeye başlayacağız.

  Bakan Karaismailoğlu TÜVASAŞ’ın tesislerinde incelemelerde bulundu. Açıklamalar yapan bakan Karaismailoğlu Tren testlerinin sonucunda bir sıkıntı çıkmaz ise “Akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız” dedi.

  Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa erli ve milli trenlerin yapıldığını söyleyen Bakan ayrıca “Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesislerini 2019 yılında devreye aldığımız trenimizi en kısa zamanda raylara indirip, testlere başlayıp, yolcu taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.

  Milli elektrikli tren hakkında bilgi

   Milli elektrikli tren hakkında bilgi veren Bakan trenin saatte 225 kilometre hıza ulaştığını ve ulaşımın son derece konforlu geçeceğini ifade etti.

  Bakan Karaismailoğlu “Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. Bir setin toplam koltuk sayısı 324’tür. Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Engelli yolcular için özel bölümler de olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi” dedi.

  Pandemi süresi boyunca tren için çalışmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak şantiyelerimiz ve bakanlıklarımızda Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, çalışan arkadaşlarımızın sağlığını ön plana alarak çalışmalarımız sürdü. Demiryolu sektöründe tasarımdan uygulamasına, güvenliğinden konforuna kadar her bir parçası ve süreciyle milli tren yapmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir