Microsoft hacklendi! 30 bin şirket verisi çalındı

Microsoft hacklendi

Microsoft hacklendi! 30 bin şirket verisi çalındı

ABONE OL 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Microsoft siber saldırıya maruz kaldı. Bu saldırıda 30 bin şirketin verilerinin çalındığı ve bu saldırının şirketin kullandığı haberleşme uygulaması üzerinden yapıldığı açıklandı.

Microsoft Hacklendi!

Microsoft kullandığı haberleşme uygulaması Exchange üzerinden bir siber saldırıya uğradı. Exchange isimli bu haberleşme uygulamasında yer alan açıklar yüzünden saldırıya maruz kalan şirket, daha önce kullanıcılarını uyarmıştı.

Microsoft, geçtiğimiz hafta yaptığı uyarıda şirket çalışanlarının verilerini çalmak için bir siber saldırgan grubunun harekete geçtiğini açıklamıştı. Microsoft bu saldırıyı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

 ”Hackerlar geçmişte özellikle bulaşıcı hastalıklar üzerine çalışan araştırma şirketleri, hukuk firmaları, üniversiteler, savunma şirketleri, düşünce kuruluşları ve STK’lara saldırdı.”

Microsoft'tan 100 bin dolar ödüllü hack yarışması
Microsoft hacklendi!

Siber güvenlik uzmanı Brian Krebs yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

”Son günlerde e-posta hırsızlığına odaklanan alışılmadık derecede saldırgan bir Çin siber casusluk birimi tarafından en az 30 bin şirket saldırıya uğradı.”

Krebs‘e göre siber saldırıyı gerçekleştiren hackerlar, Exchange uygulamasındaki dört açıktan faydalanıyor. Ayrıca bu hackerların yüzbinlerce kuruluşa uzaktan erişim sağlayabilecekleri yazılımlara sahip olduğunu belirtti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.