Meta yapay zeka ses uygulaması duyurdu: Voicebox

Meta yapay zeka ses

Meta yapay zeka ses uygulaması duyurdu: Voicebox

ABONE OL 

Facebook‘un da bağlı olduğu tepe şirket Meta, yapay zeka ses uygulaması Voicebox‘ı duyurdu. Bu uygulama sayesinde ölmüş olan kişilerin de seslerinin yeniden duyulabilmesi mümkün oluyor.

Meta Yapay Zeka Ses Uygulaması Voicebox’ı Duyurdu

Yapay zekanın gelişimini sürdürdüğü şu günlerde Meta, Voicebox isimli uygulamasını duyurdu. Bu uygulama iki saniyelik ses kaydı dinletilerek eğitilebiliyor ve dinletilen ses yeni metinleri sesli bir şekilde okuyabiliyor.

Bu özellikle birlikte yapay zekanın gelişim süreci ses kaydı aşamasına da aktarılmış oldu. Birçok dil desteği de bulunan Voicebox uygulaması Meta tarafından şu şekilde duyuruldu: ”Voicebox, ses düzenleme, örnekleme ve stillendirme konusunda yardımcı olabilecek üretken bir yapay zeka modelidir.

Özellikle şirket tarafından paylaşılan açıklamada görme engelli kişilere gelen mesajların sesli bir şekilde çevrilmesi amacıyla uygulamanın geliştirildiği belirtildi. Ancak bu özellik ölmüş kişilerin ses kaydıyla da eğitilebileceği de biliniyor.

Facebook Metaverse Yatırımları Sebebiyle Büyük Zarar Etti

Facebook, Metaverse odaklı yatırımları sebebiyle 13.72 milyar dolarlık bir zarar yaşadı. Bilindiği gibi Facebook şirketi artık Meta isimli bir tepe şirkete bağlı. Yine Meta da Mark Zuckerberg tarafından kuruldu ve faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin Metaverse bölümünün yapmış olduğu yatırımların başında Reality Labs yer alıyordu. Bu proje de 4.28 milyar dolar zarar etti.

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, Metaverse yatırımlarına devam edileceğini de yaptığı açıklamada belirtti:

Önceliklerimiz değişmedi. Yol haritamızı yönlendiren iki büyük teknolojik dalga, bugün yapay zeka ve uzun vadede Metaverse.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir