Merkez Bankası Başkanı kripto para düzenlemesi için tarih verdi

 Merkez Bankası Başkanı kripto para düzenlemesi için tarih verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu katıldığı ortak yayında kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, kripto para düzenlemesi için tarih verdi.

Kripto Para Düzenlemesi için Tarih Verildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bir süredir ülkemizin gündemleri arasında yer alan kripto paralar ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. 16 Nisan tarihinde Merkez Bankası tarafından hazırlanan kripto paralar ile ödemelerin yasaklanmasını içeren yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Katıldığı yayında Şahap Kavcıoğlu kripto paralar ile ödemeyi yasaklamadıklarını, ödeme kuruluşlarının kripto para ile ödeme yapmasına aracılık etmesini yasakladıklarını açıkladı. Yapılan açıklamanın tam hali:

”Birkaç ülke tamamen yasakladı. Çin’de bu mümkün. Siz sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yoktur. Bizim yaptığımız düzenleme bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşlarının alt yapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik. Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir, üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi, ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Tamamen yasaklamak gibi bir niyetimiz yok. Bu ödemeleri yasaklamadık. Ödeme kuruluşlarının aracılık etmesini yasakladık.”

Merkez Bankası Başkanı kripto para düzenlemesi için tarih verdi

Kavcıoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

”Bir kere tanımı yok. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek. Dışarıya müthiş bir para trafiği var. Şu an bizi çok rahatsız eden bir para trafiği var Türkiye’den dışarıya, kripto para. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir