MASAK 100 milyon lira değerindeki kripto paraya el koydu

MASAK

MASAK 100 milyon lira değerindeki kripto paraya el koydu

ABONE OL 

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yurt dışına gönderilmek istenen 100 milyon lira değerindeki kripto paraya el konuldu. 100 milyon lira yurt dışına kripto paralar aracılığıyla yurt dışına çıkarılmak istendi.

MASAK Direkt Müdahale Etti

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt yaptığı açıklamalarda 100 milyon liranın kripto paralar aracılığıyla yurt dışına çıkarılmak istenirken yakalandığını ve hesapların bloke edildiğini açıkladı. Şaşırtıcı olan ise transferin %40’ının sahibi bir şirket grubu.

Transferlerin tespit edildikten sonra hemen hesaplara bloke konulduğunu açıklayan Kurt, transferi gerçekleştiren şirket grubunun ifşa edileceğini de belirtti. Ayrıca açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu şirketin hesaplarına bloke koyuldu, inceleme başlatıldı. Türkiye’de kripto para borsası ve bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek.”

Kripto paraların transfer edilme süresi ve transfer ücretlerinin düşük olması yurt dışına para göndermek isteyen kişi veya kişilere cazip geliyor. Bu amaçla bile son yıllarda kripto para kullanımında artış olduğu gözleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir