Martı plaka kullanmak zorunda kalacak

 Martı plaka kullanmak zorunda kalacak

Alternatif ulaşım sistemleri arasından son zamanlarda bir hayli popülerleşen Scooter girişimi olan Martı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan yönetmelik ile plaka kullanmak zorunda kalacak.

Yönetmelik: Martı Plaka Kullanmak Zorunda!

Kısa mesafelerde birçok kişinin tercihi olan Martı, İBB yönetmeliği ile birlikte plakalı olacak ve kilometre başı olan ücretlendirme tarifesinin de zamlanması bekleniyor. Plaka sistemi ile sahil şeritlerinde kullanılan Martı’lar normal araç statüsünde değil kendine has bir statüye sahip olacak.

Plaka sayesinde yasa ihlallerinin önüne geçilecek. Geçtiğimiz günlerde yolda Martı kullanan vatandaşlara Trafik Polisi tarafından 132 TL trafik cezası kesilmişti.

Martı Plaka Kullanmak Zorunda

İstanbul’daki Martı açılış ücreti 1.99 TL, kilometre başına yapılan ödeme ise 59 kuruştu. Ancak yönetmelik ile ücretlerde artış olacak. Yönetmeliğe göre Martı açılış ücreti en az 1.75 TL, kilometre başına ise 1.15 TL ödeme yapılması gerekecek. Bu sayede yönetmelikten önce 2.5 TL ile 1 kilometre yol gidebilirken artık 2.90 TL ödeme yapılması gerekecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir