Kuantum iletişim ağı dönemi başladı

 Kuantum iletişim ağı dönemi başladı

Kuantum iletişim ağı dönemi Çin’de atılan adımlar sonucunda nihayet başladı. Elon Musk ve tarafından Starlink projesi olarak adlandırılan projenin getireceği kuantum tabanlı süper hızlı iletişim ağı dönemi Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘ne bağlı bilim insanları Jianwei Pan, Yuao Chen ve Chengzhi Peng liderliğinde yürütülen çalışmalar sonuç vermeye başladı ve dünyanın ilk entegre kuantum iletişim ağı kurulmuş oldu.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/cin-dunyanin-ilk-kuantum-iletisim-agini-kurdu.jpg

Kuantum İletişim Ağı Dönemi Başladı

4.600 kilometrelik bir mesafede kuantum anahtar dağıtımı sağlanması amacıyla yerdeki 700’den fazla fiber optik bağlantıyı iki yerde toplayıp uydudaki bağlantıyla birleştiren ilk entegre ağ kuruldu.

Daha güvenli ve daha hızlı bir ağ anlamına gelen kuantum ağı, başta banka, elektrik şebekeleri gibi devletler için önemli kurumlarda kullanılmak amacıyla geliştirilen ve hayatımıza yavaş yavaş dahil olması planlanan bir ağ modeli. Özü kuantum anahtar dağıtımı olan ağda 0 ve 1’lerden dizi oluşturabilmek için parçacıkların kuantum halleri kullanılıyor.

Güvenlik konusunda tercih edilebilir olmasının temel sebebi ise herhangi bir müdahale girişiminde dizilerin veya anahtarın değişmesi çok daha kolay ve bu da hemen fark edilebilir bir durum. Çin şimdilik eyalet, yerel bankalar ve devlet web sitelerinde kullanmak amacıyla 150’den fazla endüstriyel kullanıcıya hizmet verecek şekilde ağı aktif duruma getirdi.

Önümüzdeki yıllarda hayatımıza daha fazla dahil olmasını beklediğimiz bu tip yüksek hızlı ve yüksek güvenlikli ağlar için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu konuda en önemli adım sayılabilecek olan Starlink projesinin de 2021 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir