Yeni Ekonomi Programı açıklandı! Kripto paralar vergilendirilecek mi?

 Yeni Ekonomi Programı açıklandı! Kripto paralar vergilendirilecek mi?

Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı yeni bir konuyu daha gündeme getirdi. Aslında bu konu daha öncede gündeme gelmişti. Fakat bu defa bir ekonomi programında yer alması durumun daha ciddi bir hal aldığını gösteriyor. Kripto paralar vergilendirilecek mi?

Kripto Paralar Vergilendirilecek Mi?

Yayınlanan programın Politika ve Tedbirler bölümünde yer alan madde dikkatleri çekti:

”Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.”

Kripto paralar ve dijital paraları önemseyen program, ülkemizde kripto para alıp satan yatırımcıların vergilendirme ile karşı karşıya kalabileceği öngörüyor. Son dönemler kripto paralar ve dijital paralar üzerinde araştırmalarını sürdüren yetkililer çalışmalara da başlandığını duyurmuştu.

Merkez Bankası Dijital Para Ekibi Kuruyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital para projesini hızlandırmak amacıyla yeni ekip arkadaşları arayışına çıktı. Merkez Bankası tarafından yayınlanan ilanda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ortaya koyduğu kurumsal vizyon çerçevesinde geleceğin finansal altyapısını şekillendirecek stratejik projeler yürütmektedir. Merkez Bankasının yenilikçi teknolojiler alanındaki hedeflerini gerçekleştirmesi amacı ile 2020 yılı başında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Genel Müdürlük aynı zamanda Yenilikçilik Odağı (Innovation Hub) olarak faaliyet gösterecektir.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir