Kripto para vergisi için Mehmet Şimşek tarih verdi!

Kripto para vergisi

Kripto para vergisi için Mehmet Şimşek tarih verdi!

ABONE OL 

Geçtiğimiz günlerde TBMM‘de kabul edilen kripto varlık yasasının ardından gözler vergilendirmeye çevrildi. Bu yasada vergilendirme yapılmasa da Mehmet Şimşek vergilendirme için açıklama yaptı.

Gözler Kripto Para Vergisi Çevrildi

Geçtiğimiz günlerde kabul edilen ve dün gece Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Kripto Varlık Yasası hakkında tartışmalar sürerken Mehmet Şimşek açıklama yaptı. Şimşek, yapılan bu yasada kripto para yatırımcılarına vergilendirme yapılmadığını ancak bir sonraki düzenlemede vergilendirmenin hayata geçeceğini belirtti.

Kripto para yatırımcıları tarafından merak edilen vergilendirmenin hayata geçmemesi şu aşamada yatırımcıları sevindirdi. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren kripto paraların vergilendirmeye başlanacağı iddia ediliyor. Mehmet Şimşek‘in açıklamalarına istinaden ortaya atılan iddialarda 2025 itibariyle vergilendirme olabileceği konuşuluyor.

Kripto Varlık Yasası Detayları

Yıllardır ülkemizde tartışmaların odağı olan kripto para yasası bugün itibariyle hayata geçti. Yasa ile birlikte kripto paralardan sorumlu olacak kurum Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olarak belirlendi.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıların kuruluşlarına ve/veya faaliyete başlamalarına ve bilgi sistemleri ve teknolojik altyapıları konularında TÜBİTAK’ın belirleyeceği de açıklandı. Kabul edilen yasanın en dikkat çekici hususlarından biri ise kripto para ATM’lerinin yasaklanması oldu.

Kripto para ATM’lerinin yanı sıra kripto para platformlarının izinsiz işlem yapmasının önüne geçileceği, izinsiz bir şekilde faaliyet suçunun üç ile beş yıl arasında bir cezasının olacağı açıklandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir