Kripto para vergilendirmesi hakkında kritik açıklama!

 Kripto para vergilendirmesi hakkında kritik açıklama!

Ülkemizde en çok merak edilen konularından başında gelen kripto para vergilendiresi geliyor. Avukat Oğuz Evren Kılıç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt‘un açıklamalarını duyurdu.

Kripto Para Vergilendirmesi ile İlgili Merak Edilenler

Kripto paraların hukuki boyutuyla ilgili paylaştığı tweet’lerle tanınan Avukat Oğuz Evren Kılıç, bugün paylaştığı bir tweet serisinde Gelir İdaresi’nin kripto paralara olan bakış açısını belirtti. Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

”Kanunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır. Vergilendirme için yasal düzenleme lâzım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrı maddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kânunu’na eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir.”

Kripto paralar vergi
Kripto para vergilendirmesi hakkında kritik açıklama!

”Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir. Kripto varlıkların KDV’den istisnâ edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir