Korona robotların bizim yerimize geçmelerini hızlandırabilir

Korona robotların bizim yerimize geçmelerini hızlandırabilir

Korona robotların bizim yerimize geçmelerini hızlandırabilir

ABONE OL 

Kürsel bir salgın olarak sayılan ve insanlığı tehdit eden Korona virüsü salgını robotların yükselişi olabilir mi? Virüs insanların yalnızca sağlığını değil işlerini de mi tehdit ediyor?

Analistlere göre bu olabilecek bir durum. Daha şimdiden bazı büyük şirketler robotların yardımını almaya başlamış durumda. İnsanların sosyal mesafe kuralları nedeniyle ve tedbir amaçlı olarak iş yerlerine gidememesi buna olanak sağlıyor. Son dönemlerde zaten robotların hayatımızdaki yeri eskisine göre artarken bu durum onlar için bir fırsat olarak görünebilir.

Robotların yükselişi

Büyük ve küçük şirketler, sosyal mesafeyi arttırmak ve fiziksel olarak işe gelmek zorunda kalan personel sayısını azaltmak için robotların kullanım alanlarını genişletiyorlar. Robotlar işçilerin evlerinden yapamayacakları işleri yapabilecek konuma geliyor.

ABD’nin büyük firmalarından Walmart, zeminleri ovmak için robot kullanmaya başladı, Güney Kore’de robotlar sıcaklık ölçmek ve el dezenfektanı dağıtmak için kullanılıyor. Amazon’un ürettiği Scout robotu kuryelerin işini yaparak siparişleri teslim etme görevini üstleniyor.

Sağlık uzmanlarına göre 2021 yılında da sosyal mesafe tedbirlerinin devam etmesi gerekiyor ve önlemler alınmadığı takdirde virüsün risk olmaktan çıkmayacağını belirtiyor. Bu nedenle de robot işçilere olan talebin artması kuvvetli bir ihtimal olarak görünüyor.

hastane koridorunda robot temizlik
UVD-Robots

Yakın bir zamanda Danimarka’da üretilen ultraviyole ışık dezenfeksiyon robotları olan UVD Robotları, Çin ve Avrupa ülkelerinin bir kısmından talep gördü ve yüzlerce robot sevkiyatı yapıldı. Temizlik işi yapan bu robotların marketler, restoranlar, okullar ve hastanelerde oldukça talep görmesi bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.