Kazakistan Bitcoin madenciliğinin merkezi olmak istiyor

Kazakistan Bitcoin madenciliği

Kazakistan Bitcoin madenciliğinin merkezi olmak istiyor

ABONE OL 

Kazakistan Bitcoin madenciliğinde büyük bir role sahip olmak istiyor. Üretim için elektriğe ihtiyaç duyan Bitcoin madencileri için oldukça cazip bir ülke haline gelen Kazakistan bu konuda merkez haline gelmek istiyor.

Kazakistan Bitcoin Madenciliğinde Zirveye Oynuyor

Bitcoin’in 12 Mayıs tarihinde yaşadığı Bitcoin halving (Ödül yarılanması) sonucunda blok ödülü 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düştü. Bu sayede Bitcoin madencilerinin gelirleri yarıya düşmüş oldu. Bu sebepten dolayı maliyetlerini düşürmek isteyen Bitcoin madencileri elektrik birim fiyatının düşük olduğu ülkelere yönelmeye başladı.

Diğer Asya ülkelerine ile kripto paralar konusunda tamamen ayrışan Kazakistan bu konuda birçok kolaylık sağlıyor. Kripto para madenciliğini yasallaştıran Kazakistan yönetimi bu konuda adeta madencilere davetiye çıkarıyor.

Kazakistan’da elektrik fiyatı haneler için kWh başına 0.041 dolar, işletmeler için kWh başına 0.049 dolar fiyatla sunuluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde vatandaşlara ortalama olarak 0.14 dolar fiyatla elektrik sunuluyor. Bu fiyat Kazakistan’daki fiyatın 3 katı. Bu sebepten dolayı birçok üretici Kazakistan’ı oldukça cazip imkanlar sunduğu için tercih etmeye başladı.

Kripto para madencilik şirketi F2Pool’un küresel iş direktörü Thomas Heller bu konuda şu açıklamaları yaptı:

”Kazakistan madencilik için en uygun konumda bulunuyor. İklim serin ve Çin’e yakın. Çinli madencilerin, Sichuan Hidro Sezonu dışındaki daha ucuz elektrik fiyatlarından yararlanmak için eski nesil makineleri Çin’den Kazakistan’a taşıması bu ülkeyi popüler bir yer haline geliyor”

Kazakistan Dijital Kalkınma, Yenilikler ve Havacılık Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev, 2023 yılına kadar kripto para madenciliğinden 738 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.