• 3 Nisan 2020

İtalya karantinada drone yardımı alıyor

 İtalya karantinada drone yardımı alıyor

Korona virüsünün Çin’den sonra hatta neredeyse Çin kadar etkilediği bir diğer ülke olan İtalya, karantina tedbirlerini ihlal edenleri tespit edebilmek için drone teknolojsinden yardım alıyor.

Ölü sayısının 7.000’e yaklaştığını ve çok sayıda tespit edilmiş vakanın hala olduğunu belirten İtalya, salgını kontrol altına almak için bazı şehirlerde belediyelerin kontrol amacıyla kullanması içi drone kullanmak istedi. Bunun üzerine Ulusal Sivil Havacılık Kurumu konuyu biraz araştırarak “korona virüsü salgınının kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla” drone kullanımına onay verdiğini açıkladı.

İtalya’da yaklaşık 2 haftadır süren ve en az 3 Nisan tarihine kadar sürecek olan karantina tedbiri ve seyahat kısıtlamaları ile halka sağlık, temel ihtiyaç veya iş dışında gerekli olmadıkça evden çıkmama uyarıları verilmişti.

Kuralları ihlal eden vatandaşlara ise 400 ile 3.000 euro arası para cezası ve eğer çıkan Korona virüsü salgınına sahipse ve buna rağmen çıkmışsa 5 yıla kadar hapis cezası belirlendi.

Bazı şehirlere ordunun desteğiyle kontroller sürerken yol halindeki araçlar da durdurularak kontroller sağlanıyor. Dışarı çıkan insanlardan yazılı dilekçe ile çıkış gerekçelerinin bildirilmesi isteniyor ve kurallara aykırı olarak dışarıda olanlara ceza uygulanıyordu. Ayrıca başkentte destek amacıyla polis helikopteri de kullanılıyor.

Tüm bunlara rağmen 11-23 Mart arasında 2.2 milyon kişiye kontrol yapıldığı ve 102 bin kişi hakkında cezai işlem yapıldığı bildirildi.

Dün akşam yapılan açıklamada Başbakan Giuseppe Conte “Vatandaşların büyük çoğunluğu kurallara uyuyor. Bundan gurur duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir