• 31 Mayıs 2020

İran’dan kripto para madencilerine güzel haber!

 İran’dan kripto para madencilerine güzel haber!

İran Ulusal Vergi İdaresi (INTA) İran’daki kripto para madencilerine, yurt dışındaki kazançlarına götürdükleri kazançları geri getirmeyi kabul ettikleri takdirde vergi muafiyetine hak kazanacaklarını açıkladı.

İran Ulusal Vergi İdaresi, kripto para madenciliği yapanlarında normal bir işletme olarak sayılıp vergilendirme yapılarak faaliyetlerini gerçekleştirebileceklerini duyurdu. Bu sebepten dolayı kazançlarını geri getirme konusundaki gerekliliklere uyulması gerektiğini açıkladı. İran’da Kripto para madenciliği yapanlar ülkelerinde kripto paralar yasa dışı olarak kabul edildiği için gelirlerini yurt dışına götürüyorlardı. Ciddi bir gelir potansiyel gören İran ise geri adım atarak durumu yasallaştırdı.

İran’dan Kripto Para Madencilerine Güzel Haber: İran’da Ucuz Elektrik

Kripto para madenciliğinin İran’da bu kadar yaygın olmasının sebebi ise elektriğin birçok ülkeden daha ucuz olması. Kripto para madenciliği yapan cihazlar oldukça fazla elektrik kullanırlar. Türkiye’de 8 cent, ABD’de 12 cent olan elektriğin fiyatı İran’da 5 cent olması fiyatın ne kadar düşük olduğunu göstermektedir.

İran Hükümeti, Endüstriyel Faaliyet Olarak Kripto Madenciliğine İzin Verdi

İran hükümeti uzun süredir karşı çıktığı kripto para madenciliğine izin verdi. Endüstriyel olarak vergilendirilerek faaliyetlerine devam edebileceklerini açıkladı. Diğer ülkelerdeki gelişmeleri yakından takip ettiği anlaşılan İran, bu konuda diğer ülkelerden geride kalmak istemediği göstermiş oldu. Dünya üzerindeki ülkeler kripto para ve blokzincir teknolojisinden faydalanmaya başladığı ve günden güne bir artış olduğunu hep beraber görüyoruz.

Bu konuda hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak yazın.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir