İran Bitcoin madenciliğini durdurdu!

İran Bitcoin madenciliği

İran Bitcoin madenciliğini durdurdu!

ABONE OL 

İran, Bitcoin ve kripto para madenciliği yapanlar için oldukça cazip ülkeler arasında yer alıyor. Elektrik birim ücretinin düşük olması bu cazipliğin en büyük sebebi. Ancak İran, Bitcoin madenciliği sebebiyle harcanan enerjinin fazlalığını bir süreliğine önlemek adına Bitcoin madenciliğini durdurdu.

İran Bitcoin Madenciliğine Bir Kez Daha Dur Dedi

İran yaklaşan kış sebebiyle Bitcoin madenciliğini durdurdu. Oldukça fazla enerji harcayan Bitcoin madenciliği İran’ın kış aylarında kesinti yaşamasını tetikleyebileceği için kış aylarında Bitcoin madenciliği durduruldu. Geçtiğimiz mayıs ayında yaz aylarında kesinti yaşanmaması amacıyla yine geçici bir yasak konmuş ve eylül ayının sonlamasıyla birlikte bu yasak kaldırılmıştı.

İran bu defa da kış ayları yaklaştığı için benzer bir yasak getiriyor. Bu yasak da bir önceki yasak gibi geçici olacak. Ancak hangi tarihte yasağın kalkacağı bilinmiyor. Konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:

Enerji Bakanlığı, geçen aydan bu yana lisanslı kripto çiftliklerinin güç kaynağının kesilmesi, daha az riskli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve tüketimin sıkı denetimi dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için önlemler uyguluyor.

İran Bitcoin madenciliğini durdurdu!

İran Bitcoin Madencilik Yasağını Sonlandırmıştı

Bitcoin madenciliği mayıs ayından eylül ayına kadar dönemin İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından yasaklanmıştı. Eylül ayının sona ermesiyle birlikte yasak kalktı.

İran düşük elektrik ücretleri sebebiyle Bitcoin madenciliği yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle Çin’den Bitcoin madencilerinin gönderilmesiyle birlikte Bitcoin madencileri yeni ülke arayışına girmişti. İran’da bu sebeplerden dolayı Bitcoin madenciliği için gözde bir yer haline gelmişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir