IMEI düzenlemesi yürürlüğe girdi!

IMEI düzenlemesi

IMEI düzenlemesi yürürlüğe girdi!

ABONE OL 

Cep telefonlarında yer alan IMEI numaralarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenleme Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

IMEI Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı

Cep telefonlarında yer alan IMEI numaralarıyla ilgili pasifize edilme süresi düzenlendi. Bugüne kadar uygulamada olan 7 yıl süresi 1 yıla indirildi. Bu da 1 yıl sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI’lerinin pasifize edileceği anlamına geliyor.

Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte 7 yıl kullanılmayan ve pasifize edilen IMEI’ler kullanılamayacak. Bu sayede IMEI klonlama uygulamasının önüne geçildi.

IMEI düzenlemesi yürürlüğe girdi!

2023 IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu?

Yurt dışından akıllı telefon satın alan vatandaşların 6. aydan sonra IMEI kaydı yaptırmaları gerekiyor. Döviz kuru sebebiyle birçok vatandaş yurt dışından akıllı telefon satın alarak ülkemizde IMEI kaydı yapıyor ve akıllı telefonu daha ucuza satın almış oluyordu.

Ancak IMEI kayıt ücretleri gelen son zamlarla birlikte yurt dışından akıllı telefon satın alabilmek tarih olacak gibi duruyor. 2023 yılı için açıklanan zam oranları arasında IMEI kayıt ücreti de yer alıyor.

2023 yılında IMEI kayıt ücreti 6.090 TL olacak. İçinde bulunduğumuz 2022 yılındada ise IMEI kayıt ücreti 2.732 TL. Son zammın mevcut IMEI kayıt ücretinin 2 katından daha fazla olması sosyal medyada tepkilere sebep oldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir