İkinci el araç satışına vergi geliyor!

 İkinci el araç satışına vergi geliyor!

İkinci el araç satışına vergi getirilmesi için bir yasa taslağı hazırlandı. Hazırlanan taslağa göre ikinci el araç satışında binde 5 oranında vergi uygulanacak. Eğer taslak yasalaşırsa vergi alınmaya başlanacak.

İkinci El Araç Satışına Vergi!

İkinci el araç satışına vergi getirilmesi için yasa taslağı hazırlandı. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanan yasa taslağına göre ikinci el araç satışlarında binde 5 oranında bir vergi ödenecek. Ayrıca satış fiyatı aracın kasko fiyatından düşük olamayacak. Bu sayede vergi kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

İkinci el araç piyasasının büyüklüğü günümüzde 300 milyar TL‘yi aşmış durumda. Hazırlanan taslağın ne zaman yasalaşacağı da şimdilik bilinmiyor.

İkinci el araç satışına vergi geliyor!

Özel İletişim Vergisi Zamla Birlikte Yüzde 10’a Yükselmişti

Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel İletişim Vergisi oranı yüzde 10’a yükseltildi. Resmi Gazete‘de yayımlanan kararda şu ifadeler yer almıştı:

”6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (d) bentlerindeki oranların yeniden belirlenmesi hakkındaki ekli Kararın yürürlüğü konulmasına, mezkûr maddenin yedinci fıkrası gereği karar verilmiştir.”

Bu vergi her türlü mobil elektronik haberleşme, radyo ve televizyon yayınları ve kablolu-kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinden alınıyordu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir