Huawei gelirleri artmaya devam ediyor

Huawei gelirleri

Huawei gelirleri artmaya devam ediyor

ABONE OL 

ABD-Çin ticaret savaşından en çok etkilenen şirket olarak gösterilen Huawei karşılaştığı tüm ambargolara rağmen büyümeye ve gelirlerini arttırmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticiliği koltuğunu Samsung ile paylaşan Huawei durdurulamıyor.

Huawei Gelirleri Artıyor

Huawei 2020 yılının ilk üçüncü çeyreğinde 100 milyar dolarlık bir gelire ulaştığını açıkladı. Huawei yaptığı satışlardaki net kâr oranının yüzde 8 olduğuna da açıklamalarında yer verdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 oranın bir büyüme yaşayan Çinli teknoloji devi ambargolara rağmen büyümeye devam ediyor.

Akıllı telefonlarında yeni Android sürümlerine yer veremeyen Huawei bu sebepten dolayı eski modellerini her yıl güncelleyerek satışa sunuyor ve satışa sunduğu bu akıllı telefonlarda Android işletim sistemini kullanabiliyor. Ancak ambargoların Huawei’yi yıprattğı da gelen iddialara arasında yer alıyor.

Huawei Gelirleri Artıyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ‘Honor satılacak mı?‘ haberleri Huawei‘nin ambargolarla mücadele etmekten yorulduğu ve ABD tarafından ambargo uygulanmayacak bir şirkete Honor markasını satmak istediği iddia edildi. Honor Çin’deki akıllı telefon pazarının yüzde 40‘ını elinde bulunduruyor.

Rakiplere Satmak Yerine Distribütöre Satmak

Xiaomi ve TCL markalarının da Honor ile az da olsa ilgilendiği iddia edilirken Huawei, hali hazırda markası olan Honor‘u rakibine satmak yerine yıllardır iş ortaklığı yaptığı Digital China Group‘a satmak istediği iddia ediliyor. Gerçekleşmesi beklenen satışın bedelinin ise 2.24 milyar dolar ile 3.7 milyar dolar olması bekleniyor.

Honor’un Huawei çatısından ayrılması dünya genelinde daha büyük satışlara ulaşabilmesinin yolunu açabilir. Honor, Çin’deki akıllı telefon satışlarının yüzde 40 gibi büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. 2020’nin ikinci çeyreğinde 14.6 milyon adet Honor satıldığı da açıklanan raporlarla kesinleşmişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.