Huawei Everest Dağı’na 5G ağı götürdü

Huawei Everest Dağı’na 5G ağı götürdü

ABONE OL 

Huawei dünyanın yeni teknoloji bant ağı olan 5G‘yi Everest Dağı’na çıkarmak için Çinli telekomünikasyon firmaları ile anlaştı. 8848 metre yüksekliğe sahip olan Everest’in zirvesine yakın bölgeleri baz istasyonları ile indirme hızını 1 gigabit seviyelerine çıkarmak hedefleniyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, gelişmiş 5G ağını dünyanın en büyük dağı olan Everest’e ulaştırmak için China Mobile, China Unicom ve China Telecom ile birlikte çalışıyor. 5G bant ağını daha geniş alanlara yaymak isteyen Huawei, nesnelerin internetine (IoT) bir hayli önem veriyor. Geliştirilen ve geliştirilecek olan akıllı arabalar, akıllı evler ve diğer tüm akıllı ürünlerin birbirine bağlanması nesnelerin interneti ile mümkün oluyor.

Huawei Everest Dağı’nda

Dünyanın en büyük kablosuz ağ operatörü olan China Mobile‘a göre bu proje sadece teknoloji sektörü ile ilgili değil aynı zamanda bölge turizmi içinde bir hayli önemli. Geliştirilen bu 5G teknolojisinin bölgeye götürülmesi insan yaşamının olduğu her yere ulaştırılması turizm sektörünü de olumlu etkileyecektir. Huawei Everest Dağı’nda gerçekleştirdiği çalışmalar uzun vadeli olarak büyük yatırımlar olarak görünüyor.

5.300 metre ve 5.800 metre yüksekliğe 2 adet 5G baz istasyonu yerleştirildi. Yerleştirilen baz istasyonları saniyede 1 gigabit indirme hızına sahip. China Mobile 25 Nisan tarihinden sonra 2 baz istasyonunu daha Everest Dağı‘na yerleştirecek. Ayrıca bu baz istasyonu 6.500 metre seviyelerine yerleştirilecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.