Hindistan, Çinli 59 uygulamayı tamamen yasakladı

 Hindistan, Çinli 59 uygulamayı tamamen yasakladı

Hindistan ve Çin hükümetleri arasındaki gerilim son birkaç ayda katlanarak büyüyor, veri toplama ve kullanıcı gizliliği gibi sorunlar yüzünden daha önce çok kez karşı karşıya gelen iki devlet önce Hindistan’ın 250’den fazla küçük çaplı mobil uygulamayı yasaklamasıyla ters düşmüştü, aynı devlet şimdi de içlerinde WeChat, TikTok, Baidu gibi uygulamaları, Alibaba‘nın ana tarayıcısı UC Tarayıcısını ve Xiaomi akıllı cihazlarının birkaç uygulamasını yasakladığını açıkladı. Listede ayrıca Çinli stüdyolar tarafından geliştirilen bazı oyunlar da yer alıyor.

Hindistan

Hindistan, Çinli 59 Uygulamayı Tamamen Yasakladı

Devlet, bugün 59 uygulamayı tamamen yasaklayarak bir adım daha attı. Şu sıralarda oldukça popüler olan Tiktok, geniş kitleye sahip olan mesajlaşma platformu WeChat gibi uygulamaların yasaklanması özellikle dikkat çekti. Bu sert önlemler, veri güvenliği ve mahremiyet gibi önemli konulardaki yanıtların hükümeti etkilememesinin ardından alındı.

Hindistan hükümeti, Çinlileri, bu uygulamalar tarafından depolanan Hintli kullanıcıların verilerinden yararlanmakla suçluyor. Bunun ticari amaçlarla, gözetimde ve hükümet karşıtı faaliyetlerde kullanıldığı bildiriliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir