Hayat kurtaran Apple Watch

 Hayat kurtaran Apple Watch

Son dönemlerin popüler giyilebilir teknolojilerinden akıllı saatlerin yeni nesil cihazlarının neredeyse hepsinde bulunan nabız ölçüm özelliğinin ne işe yaradığını merak edenler için ABD’de yaşanan bir olay cevap niteliğinde oldu. Apple şirketinin popüler ürünlerinden biri olan Apple Watch, 25 yaşında bir gencin hayatını içinde bulundurduğu nabız ölçüm özelliğine bağlı olan özel uyarı sistemiyle kurtararak neden almalıyız sorusuna bir cevap daha vermiş oldu.

Hayat Kurtaran Apple Watch

ABD vatandaşı Zachary Zies, ortaokuldan beri Friedreich hastalığıyla uğraşıyor. Hastalık ani nabız artışı atağı yaşatarak kişinin vücut fonksiyonlarını anlık olarak devre dışı bırakıyor ve yaşanan ataklarda insanlar kendilerini ifade edemeyip hareket edemiyorlar.

Yaşanan ataktan kurtulmanın tek yolu acil bir müdahale ancak yaşayan kişi yalnızsa bu durum biraz zorlaşabiliyor. Yakın bir zamanda akıllı saat kullanmaya başlayan Zies, saatine gelen uyarı bildirimiyle birlikte nabzının 210’a ulaştığını ve atak geçirmek üzere olduğunu anlayıp sağlık kuruluşunu aradığını belirtiyor. Erken bir teşhisle hayata tutunan Zeis gibi birçok insanın yararlanabileceği uyarıları etkinleştirmek ise çok basit.

  • iPhone cihazınızdan Apple Watch uygulamasına girin.
  • Saatim‘ seçeneğine girip karşınıza çıkan ‘Kalp‘ simgesine tıklayın.
  • Uyarı almak istediğiniz en düşük ve en yüksek değeri girin.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir