Haftalık Teknik Analiz #70 (Bitcoin ve Ethereum)

Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #70 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #70

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1D grafiği

Bitcoin, 2022 mayıs ayından bu yana gelen düşen trendi kırdı. Hala 21 bin doların altında olmasına rağmen önemli bir kırılım. Önceki haftalarda söylediğimiz yukarı hamle beklentisi gerçekleşti ancak henüz güvenli bir bölgede değil. 21 bin dolar önemli bir konumda ve kırılımı piyasanın yükselme iştahını arttıracaktır.

Kırılım günlük grafikte retest gerçekleşmeden oldu. 19 bin 500 dolar bugün itibari ile kırılım yapılan dirence geliyor. 21 bin doları geçemez ise bu bölgeyi test etmek isteyebilir. Bu bölge tekrar test etmesi bir açıdan iyi bir açıdan riskli olacak o nedenle bu bölgeden girişlerde mum kapanışlarını takip edip çok risk almadan stoplu şekilde denenmesi gerekli.

21 bin doları kırılımı gerçekleşmesi halinde 21 bin 400 dolar bölgesine hzlı bir deneme ve akabinde 22 bin 400 dolar bölgesine gideceğini düşünüyorum. Daha önceki haftalarda olduğu gibi 22 bin 400 dolar ve 24 bin dolar bölgeleri zorlayacak bölgeler olacak. Yükseliş olsa bile buralardan sert (yüzde 5 – 7) red ve düşüş yaptıktan sonra tekrar deneme ile kırabilir. Bu olasılıkta kaldıraçlı işlemler yön bilinse dahi likidite olup kayıp yaşama riskini barındırıyor. Genel olarak hala olumlu bir market gözlemimiz hala geçerli ancak 19 bin 500 dolar önemini ve kaybedilmemesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1D grafiği

Ethereum‘da son 3-4 haftadır beklediğimiz yükseliş nihayet bu hafta gerçekleşti. Yüzde 30 gibi çok yüksek bir kazanç sağlayan Ethereum tamda geçen haftalarda bahsettiğimiz gibi 1.400 dolar geçildiğinde 1.600 dolara çok hızlı bir deneme yaptı. 1.670 dolar dirençi sert bir direnç ve Bitcoin’in market durumuna göre kırılım yapma eğilimi olabilir. Ethereum aynı Bitcoin de olduğu gibi aylardır süregelen direnci kırdı ve üzerinde akümüle oluyor.

Bitcoin’in 21 bin doları geçememesi ve Ethereum’un da 1.670 dolar denemeleri başarısız olması halinde 1.420 dolar bölgesini tekrar test ederek retest gerçekleştirebilir. Yükseliş seneryosunda sağlıklı bir hareket olacaktır ancak Bitcoin marketi taşıdığı için olumsuz bir durumda bu kırılım fake out olarak kalabilir.

Ethereum’a giriş yapanların bu bölgede kar almaları ve kırılım olması halinde ve ya retest bölgesi olan 1.420 dolar aralığında tedbirli giriş yapmaları daha güvenli olacaktır. Market için hala olumlu düşünsek de karışık bir dönemden geçmemiz nedeni ile çok sert hareketleri olan marketin ani bir yön değişimi yapma olasılığını unutmamalıyız.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir