Haftalık Teknik Analiz #23 (Bitcoin ve Ethereum)

Haftalık Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #23 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #23

  • DXY Analizi
DXY grafiği

Bu hafta başka önemli bir grafiğe dikkat çekmek istiyorum. DXY yani dolar endeksi grafiği son zamanlarda hızlı bir yükselişte. 90’da ikili dip yapıp hedef 97ye bu hafta ulaştı. Haftalık grafikte ise temmuz 2020’de kırılan trendi test etmeye gidiyor. Bu trend çok güçlü olmakla birlikte, kırıldıktan sonra bütün marketlerde boğa başlattı.
Bitcoin’in 12 bin doları kırdığı ve koşuyu başlattığı zamana stok marketin durmadan zirve yaptığı döneme denk geliyor yani oldukça önemli. Grafikte göründüğü gibi o kritik noktaya dokundu. Buranın kırılması benim tahminim bütün marketlerde ayı sezonunu başlatacaktır. Ancak grafik haftalık yani bir düzeltme yaparak kırması bir kaç ayı alabilir.(Haberlerin etkisi ile hemen de olabilir) ve o ana kadar marketler yeni zirveler yapabilir.

Market hakkında günlük hareketler ile kararlar alıp hata yapmadan genel bir fikir alabilmek için bu grafikleri yakından takip etmemiz gerekiyor.

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1D grafiği

Geçen haftalarda aynı Bitcoin grafiğini paylaşmış ve 61 bin dolar kırılırsa 52 bin dolara kadar hızlıca çekilebileceğini söylemiştik ve o şekilde oldu ama yine haber desteği ile gerçekleşti. Yine demek istediğim haberler grafikte görünen neyse ona göre uygun anlarda geliyor. Haberlere kulak tıkamanızı ve grafikten her bilgiyi bulabileceğinizi iletmek istiyorum.

Bitcoin kanalın dibine dokundu ve sekebileceği en sağlam destek konumunda ancak düşüşe sebep olan haberler bütün piyasaları etkiledi. Dolayısı ile sağlam destek olmasına rağmen çok dikkatli olmamız gereken bir yer. Kırılması halinde ise trendinde kırılmasına sebep verecektir. Markette özellikle altlarda çok sert satışlar görecektir bu desteğin kırılması ile.

Buradan yükselmesi çok mümkün çok sağlam bir destek ve kanal dibi. Başarılı şekilde kanal zirvesine gider ise hedefleri 80 bin dolar üzeri olacak. En önemli direnç kanal ortasında 61 bin dolarda kırdığımız eğimli kırmızı direnç olacak. Önümüzdeki hafta 62 bin dolar – 64 bin dolar aralığına denk geliyor.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1D grafiği

Ethereum geçen hafta ki konumunu koruyor. Yine 4 bin dolar desteğinden sekti ancak kanal altında ve desteği çok test etmiş durumda. Teknik olarak çok güç kaybetmiş ve desteği zayıflatmış durumda. Bitcoin’in konumuna göre hareket edeceğini düşünüyorum.

Kırılması halinde 3.600 dolar – 3.700 dolar çok sağlam bir destek ve oradan tepki alacaktır. Ancak Bitcoin’in şu an bulunduğu desteği kırması halinde daha aşağı inebilir dolayısı ile yine marketin karar vereni Bitcoin’i hesaba katarak işlem yapmak gerekli.

Birçok coin sağlam desteklerde duruyor. Güzel alım fırsatları verdi ancak yine son kararı her zaman olduğu gibi market verecek. Global ekonomik riskleri dikkate alarak işlemlerde çok risk almamak gerekli.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.