Haftalık Teknik Analiz #18 (Bitcoin ve Ethereum)

Haftalık Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #18 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter’da hazırlamış olduğu teknik analiz grafikleriyle dikkatleri çeken Satoshi Kamasutra artık Teknoküpür‘de. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #18

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1D grafiği

Bitcoin’de beklediğimiz gibi kasım ayı çok hareketli geçiyor. Bitcoin 4. çeyreğe fırtına gibi girdi. Bu hafta kripto paralar için tarihi bir karar alındı ve Bitcoin ETF’si onaylandı. Haberin gelmesinin ardından zaten dedikoduyu fiyatlayan Bitcoin 63 bin dolara yani neredeyse eski zirvesine kadar geldi. Ancak burada çok önemli 2 direncin kesişimi var.

Grafikteki mavi çizgilere bakarsak iki mavi çizginin arasının 2020 yılının mart ayından bu yana gelen boğa koşusunu içine aldığını ve 2021 yılının mayıs ayında bu trendi kırdığını görüyoruz. Aynı trend direncini geçen ay 30 gün boyunca denemiş kıramamış ve sert bir düşüş yaşamıştı. Tekrar o dirence yaklaştık. Tamda bu haftalık kapanışta 17 Ekim tarihinde ATH direnci ile kesişiyor. Önümüzdeki hafta önemli olacak. Buradan red yemesi halinde 52 bin dolar – 46 bin dolar arasına kadar çekilme olabilir ancak piyasa bunları alım fırsatı olarak değerlendirecektir. 46 bin dolar kırılmadığı sürece de görüntü çok olumlu.

Yukarı yönlü bir kırılım olması halinde sert bir yükseliş olması pek muhtemel. 70 bin dolar civarlarına kadar düzeltme yapmadan yükselebilir. Bu çeyrek güzel geçecek gibi gözüküyor ancak sert hareketler yapacaktır. Bu nedenle kaldıraçlı işlemler daha yüksek risk taşıyacak. Şu anki durumda Bitcoin için geri çekilme veya yeni girişler için ATH direncinin kırılımı beklenmesi daha sağlıklı olacaktır.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1D grafiği

Ethereum haftayı Bitcoin yükselişi ile kaybettiği farkı kapatarak tamamladı. Geçen hafta bahsettiğimiz 3.900 dolar direncine dayandı. Buranın üzeri aynı Bitcoin‘de olduğu gibi yeni ralliyi tetikleyecek. Ancak Bitcoin’in sert yükselişi olur ise Ethereum‘un bu yükselişi Bitcoin’e oranla bir süre yavaş kalabilir. Grafiği çok güzel ve önünde yükselmesi için çok geniş bir alan bulunuyor. Bitcoin çiftinde de USD çiftinde olduğu gibi direnç altında duruyor. Ethereum performansı için Bitcoin çiftini takip ederek daha tutarlı bir sonuç alabiliriz. Bitcoin çiftinde 0.085 kırılması halinde Bitcoin’in performansını geçeceğini düşünüyorum. Bu kırılım gerçekleştiğinde muhtemelen alt sezonuda tetikleyecektir. Dolayısıyla ETH/BTC grafiği takip edilmesi gereken önemli bir grafik olacak.

3.900 dolar üzeri günlük kapanış gelmemesi halinde Ethereum’da bir düzeltme görmemiz ve 3.600 dolar – 3.400 dolar desteklerini tekrar likidite toplamak için ziyaret edebilir. Yukarı kırılımda ise 4.900 dolar – 5.700 dolar olası direnç bölgeleri olacaktır.

Bir Bitcoin boğasına başlasak dahi Ethereum ve bazı sayılı güzel proje altcoinleri haricinde yükseliş henüz için beklemiyorum. Bir çok altcoin geçen sene olduğu gibi ezilecektir. Özellikle Bitcoin çiftlerinde düşüş trendine gireceklerdir ki eylül ayı boyunca piyasanın mini alt sezonun bittiğine dair sinyaller verdiğini belirtmiştik. O tarihten bu yana Bitcoin çiftlerinde sert düşüşler mevcut. Dolayısı ile bu çeyrekte yatırım yapacağınız her altcoin’in mutlaka Bitcoin çiftlerini kontrol etmeli ve genel olarak Bitcoin dominasyonunu takip etmeliyiz.

Grafikleri hazırlanan Satoshi Kamasutra’yı takip etmek için TIKLAYIN.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.