Hackerlar hastanelere saldırmaya başladı

Hackerlar hastanelere saldırmaya başladı

Hackerlar hastanelere saldırmaya başladı

ABONE OL 

Hackerlar hastanelere saldırmaya başladı. Paris hastaneleri bir sağlık krizinin ortasında kaldı Pazar günü hastanelerin servislerine saldırıldı. Bu saldırılar sonrasında hastanelerde 1 saatten fazla internet ve alt yapıların erişimi kesildi. Özellikle korona virüsünün vurduğu Fransa’da bu sıkıntı çoğu hastayı veya adayını zor durumda bıraktı.

Milyarlarca avro harcanarak yapılan bu hastaneler, Paris ve çevresindeki 39 devlet hastanesi ve 100.000’den fazla çalışanı olan Paris hastane kompleksi, 22 Mart Pazar günü Fransız Basın Ajansı’nın da onayladığı siber saldırı yapıldı. Bu saldırı zaten Korona virüsü yüzünden krizde olan hastanelerin dahada zor duruma girmesine sebep oldu.

Hackerlar hastanelere saldırmaya başladı

Bu siber saldırı, DDoS saldırısı şeklinde yapıldı. DDoS’un mantığı ise milyonlarca ya da milyarlarca bilgiyi aynı anda sunucuya göndererek sunucunun çökmesine sebep olmak. Bu tarz saldırılar sonucu sunucular çöktüğü için uzun süreler erişim sıkıntıları yaşanıyor.

Bu saldırılar sunuculara ağır yüklenirken 2 tür sonuç verir. Birincisi Sunucular çöker güçlü kesintiler yaşanır. İkincisi ise Sunucu arzalanır ve yeni sunucu bulunana kadar ya da tamir edilene kadar iletişim olmaz.

Durum hızla normale döndü ve altyapı etkilenmedi. Servis sağlayıcı, manevra için daha fazla yer olması için internet erişimini azaltmak için iyi bir ekip vardı. Ve böylece durumu daha iyi yönettiler. Skype ve diğer uygulamaların geçici olarak çökmesi o zaman için çok önemli değildi. Ama hastanenin alt yapısına saldırılması hastane çalışanlarına sorun çıkarttı.

Neyse ki, saldırı sadece bir saat sürdü. Bilgi Sistemleri Güvenlik Ajansı (ANSSI) yetkilisi erişimin normale döndüğünü doğruladı. Saldırıdan sorumlu partiyi bulmak için Paris Savcılığı tarafından soruşturma açıldı.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.