Güncel Windows kullanım oranları açıklandı

   Güncel Windows kullanım oranları açıklandı

  Güncel Windows 10, 7 ve XP kullanım oranları açıklandı

  Son 30 yıl boyunca ev ve iş yerlerinden en yaygın kullanılan işletim sistemi Microsoft‘un Windows işletim sistemi oldu. Ancak Apple’ın özellikle iPad ve iPhone ürünlerinden sonra Microsoft ciddi anlamda kar kaybetmeye başlamıştı. Windows 10 Microsoft’a payını geri verecek gibi duruyor.

  Microsoft’un Windows 10’da güncelleme yolunda yaptığı değişiklik kullanıcılar tarafından güncellemeler nedeniyle sert eleştirilere maruz kalıyor. Bunun yanında güncel sürüm gün geçtikçe benimsenmeye devam ediyor.

  Windows 10 kullanım oranı %50’nin üzerinde

  Analizlere göre Windows son sürümü olan Windows 10 dünya üzerindeki bilgisayarların %50’sinden fazlasıyla kurulu. Oldukça yoğun kullanılan bu sürümü takip eden sürüm olan Windows 7 ise 2 yıl önceki %43.82’lik payından %30.34’e düşmüş durumda. Windows 8.1 ise çıktığı ilk günden bu yana bir türlü kullanıcılar tarafından tercih edilen olmadı.

  Araştırmalara göre durumun değişmediği ortada, yılların emektarı Windows XP %1.57 ile takip ediyor. Açıkçası XP kurulu sistemlerin internete çıkma oranı modern sistemlere göre daha düşük olduğu düşünülecek olursa rakamlar normal. Öyle ki internete bağlı olmayan bazı eski bilgisayarlarda halen basit işlemler için kullanılmaya devam ediliyor.

  Net Applications’a göre bu rakamlar piyasadaki güncel Windows kullanım oranları daha doğru yansıttığını düşündüğü tarayıcılar üzerinden topluyor. Bu yüzden diğer araştırmalarla farklılıkların ortaya çıkması normal. Serinin tartışmasız en iyi ve en çok tercih edilen sürümü Windows 7 ise 2020 yılında güvenlik güncelleştirmelerinden mahrum kalacağı için kullanıcıları tarafından istemeye istemeye terk edilmeye başlanmış.

   

  İlginizi çekebilir

  Başarı Hikayeleri 3 – Microsoft – Bill Gates

  Virüs nedir? Nasıl korunabiliriz?

  Apple iPhone 11 detayları

   

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir