Güncel Windows kullanım oranları açıklandı

Güncel Windows kullanım oranları

Güncel Windows kullanım oranları açıklandı

ABONE OL 

Son 30 yıl boyunca ev ve iş yerlerinden en yaygın kullanılan işletim sistemi Microsoft‘un Windows işletim sistemi oldu. Ancak Apple’ın özellikle iPad ve iPhone ürünlerinden sonra Microsoft ciddi anlamda kar kaybetmeye başlamıştı. Windows 10 Microsoft’a payını geri verecek gibi duruyor.

Güncel Windows Kullanım Oranları Açıklandı: %50’nin Üzerinde

Microsoft’un Windows 10’da güncelleme yolunda yaptığı değişiklik kullanıcılar tarafından güncellemeler nedeniyle sert eleştirilere maruz kalıyor. Bunun yanında güncel sürüm gün geçtikçe benimsenmeye devam ediyor.

Analizlere göre Windows son sürümü olan Windows 10 dünya üzerindeki bilgisayarların %50’sinden fazlasıyla kurulu. Oldukça yoğun kullanılan bu sürümü takip eden sürüm olan Windows 7 ise 2 yıl önceki %43.82’lik payından %30.34’e düşmüş durumda. Windows 8.1 ise çıktığı ilk günden bu yana bir türlü kullanıcılar tarafından tercih edilen olmadı.

Araştırmalara göre durumun değişmediği ortada, yılların emektarı Windows XP %1.57 ile takip ediyor. Açıkçası XP kurulu sistemlerin internete çıkma oranı modern sistemlere göre daha düşük olduğu düşünülecek olursa rakamlar normal. Öyle ki internete bağlı olmayan bazı eski bilgisayarlarda halen basit işlemler için kullanılmaya devam ediliyor.

Net Applications’a göre bu rakamlar piyasadaki güncel Windows kullanım oranları daha doğru yansıttığını düşündüğü tarayıcılar üzerinden topluyor. Bu yüzden diğer araştırmalarla farklılıkların ortaya çıkması normal. Serinin tartışmasız en iyi ve en çok tercih edilen sürümü Windows 7 ise 2020 yılında güvenlik güncelleştirmelerinden mahrum kalacağı için kullanıcıları tarafından istemeye istemeye terk edilmeye başlanmış.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir