• 2 Haziran 2020

Google Play Store’da 24 bin zararlı uygulama bulundu

 Google Play Store’da 24 bin zararlı uygulama bulundu

Google casus uygulamalarının geri dönüşüyle ​​uğraşmak zorunda kalırken, Play Store’da başka bir sorun daha ortaya çıktı. Bilgisayar güvenlik şirketi Compareitech’den araştırmacılara göre, FireBase’de kritik bir güvenlik açığı var.

PLAY STORE’DAN 24.000 ANDROİD UYGULAMASI, KULLANICILARIN VERİLERİNİ RİSKE ATTI

Bir hatırlatma olarak, Firebase Google tarafından 2014 yılında satın alınan bir uygulama barındırma platformudur. Siber güvenlik uzmanlarına göre, Play Store’da bulunan 24.000 uygulamanın geliştiricisi Firebase’in güvenlik sistemlerini doğru bir şekilde yapılandırmamıştır. Sonuç olarak, tüm bu geliştiriciler tarafından kendi uygulamaları hakkında toplanan kişisel veriler tehdit altına girer ve doğrudan Firebase sunucularından erişilebilir.

Somut olarak, tecrübesi olan herhangi bir bilgisayar korsanı sisteme sızabilir ve e-posta adresleri, şifreler, tanımlayıcılar, telefon numaraları, posta adresleri ve hatta IP adresleri gibi büyük miktarda kişisel bilgiler çalabilir. Compareitech’e göre, Firebase’deki bazı veritabanları banka bilgileri ve kimlik fotoğrafları bile içeriyor!

Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bu bilgiler Dark Web’de yüksek fiyatlarla satılabilir. Dolayısıyla bu kusur bilgisayar korsanları için önemli bir gelir kaynağı oluyor. Ayrıca, kötü amaçlı kod yürütebilir ve bir uygulamanın içine kötü amaçlı yazılım veya fidye yazılımı ekleyebilirler.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir