Google Apple iş birliği sonuçlanıyor

Google Apple iş birliği sonuçlanıyor

Google Apple iş birliği sonuçlanıyor

ABONE OL 

Apple ve Google birkaç gün önce COVID-19 ile savaşmak için güçlerini birleştireceklerini açıkladılar. Her ikisi de kişi izlemeye yardımcı olmak istiyor. Bunun için ise Android ve iOS için ilgili API’ları hazırlıyorlar.

Google ve Apple Kişi İzleme Yapacak

Hem Android hem de iOS bu yeni tekniği “kişi izleme” olarak adlandırıyor. Ancak kişi izleme nedir ve nasıl çalışır?

İrtibat takibi genellikle kamu çalışanlarının virüslü bir kişiden temasa geçtikleri tüm kişileri listelemesini istediği analog bir süreçtir. Sağlık departmanları daha sonra bu insanlardan semptomlara dikkat etmelerini ve izole etmelerini ister. COVID-19 salgını, bazı ülkelerin iz ile temas kurmak için taşıyıcı kaynaklı konum verilerinden yararlandığını zaten görmüştü.

2 büyük şirket ise bu tekniği uluslar arası boyuta taşıyor. Apple ve Google, gizliliği daha iyi koruyan ve kendi platformlar arası çözümler sunmak için birbirleri ile çalışıyor. Örneğin, konum verileriniz veya kimliğiniz bu süreçte asla açıklanmayacak:

İki kişi yakın mesafedeyken, telefonları her gün değişen anonim tanımlayıcılar değiştirir. Bir kişiye COVID-19 teşhisi konulursa, cihazının buluta temas ettikleri herkesin bir listesini iletmesini sağlayabilir.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.