Facebook, Twitch ve YouTube’a rakip olacak

Facebook, Twitch ve YouTube’a rakip olacak

ABONE OL 

Facebook, çevrim içi oyun dünyasındaki varlığını artırmak için son girişiminde, planlanandan önce özel bir oyun uygulaması başlattı. Facebook, “hızlandırılmış” lansmanın Covid-19 kilitlenmesine doğrudan bir yanıt olduğunu söyledi.

Uygulama, kullanıcıların yüksek profilli oyuncuları takip etmelerini, canlı oyun akışlarını izlemelerini ve Facebook’un geri kalanıyla etkileşim kurmadan yorum bırakmalarını sağlıyor.Ayrıca uygulama oyuncuların kendi akıllı telefon ekranlarını yayınlamalarına izin verecek.

Facebook dünyadaki en büyük sosyal ağ olmaya devam ederken, oyun akışı ve e-sporları söz konusu olduğunda baskın oyuncular Twitch ve YouTube‘a karşı rekabet etmek için mücadele etti.

Son aylarda Microsoft’un Mixer ve YouTube finansmanı oyuncuları ve franchise’larıyla alandaki rekabet artıyor. Buna karşı Facebook ise yeni bir uygulama ile bu rekabete katılacak.

Facebook, Twitch ve YouTube’a rakip olacak Oyun uygulamasını açıkladı

Şimdiye kadar, Facebook’un oyun markasına ana Facebook uygulamasında bir sekme olarak ve bağımsız bir web sitesi olarak erişilebiliyordu. Yeni uygulama ile bu özellik Facebook’tan bağımsız olacak.

Şirket, bağımsız uygulamanın “daha derin erişim isteyen insanlar için odaklanmış, yalnızca oyun deneyimi” olduğunu söyledi. Yaklaşık bir buçuk yıldır Asya ve Latin Amerika‘da test edilen uygulama Pazartesi günü Google Play uygulama mağazasında kullanıma sunuldu. Apple’ın iOS sürümüne hâlâ gelmedi.

Rakip uygulamalarda olduğu gibi, kullanıcılar flamalar takip edebilir ve canlı oyun hakkında yorum yapabilir ve ayrıca bireysel oyunlarla ilgili Facebook gruplarıyla etkileşime girebilir. Ancak Facebook’un uygulaması, kullanıcıların yazılımı ayrı olarak yüklemeden, uygulamanın “sekmesindeki” anlık oyunlar “kitaplığından oyun oynamasına da olanak tanıyor.

Başka bir özellik, uygulamadan “canlı yayınlama” ve akıllı telefonun ekranını Facebook’ta yayınlama yeteneğidir. Bu özellik, mobil oyun oynamanın ekstra bir ekipman olmadan doğrudan yayınlanmasını sağlar. YouTube, 1.000’den fazla abonesi olan kanallar için benzer bir özelliğe sahiptir.

Ampere Analysis oyun araştırma direktörü Piers Harding-Rolls, tüm bu işlevleri bir araya getirmek “diğer canlı akış uygulamalarından farklı olmasına yardımcı oluyor” dedi. “Facebook’un yaklaşımı akış sürecini demokratikleştirmektir, yani herhangi bir kullanıcı bir akışla kolayca yayınlanabilir.”

Yaklaşım, mobil oyunların çok daha büyük olduğu pazarlarda (Çin ve Güneydoğu Asya gibi) bazı avantajlar sağlayabilir.

Facebook, sınırlı pazarlarda 18 aylık test çalışması sırasında uygulamanın beş milyon kurulumuna sahip olduğunu ve 700 milyondan fazla kişinin oyun ürünleriyle zaten etkileşime girdiğini söyledi.

Facebook Gaming başkan yardımcısı Vivek Sharma, “Facebook Oyun uygulaması son birkaç yıldır oyunların Facebook’ta yeniden dirilişinin en iyi örneğidir ve daha yeni başlıyoruz” dedi.

Ancak Harding-Rolls, özel bir uygulama stratejisinin “artıları ve eksileri” olduğu konusunda uyardı.

“Facebook’un oyunlara odaklanmış diğer canlı akış sitelerine karşı teklifini konumlandırmasına izin veriyor ve Facebook’ta oyun içeriğinin görünürlüğünü artırmaya yardımcı oluyor, ancak kullanıcıların benimsenmesini engelleyecek özel bir uygulama indirmelerini gerektiriyor” dedi.

Oyun akış izleyicisinin Korona virüsün kilitlenme döneminde en az %10 oranında arttığı tahmin edilmektedir. Ancak virüsün ortaya çıkmasından önce uzaydaki rekabet zaten artmıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.