Facebook 650 milyon dolar tazminat ödeyecek

 Facebook 650 milyon dolar tazminat ödeyecek

Sosyal medya devi Facebook, 2015 yılında açılan bir davanın sonucunda yüz tanıma teknolojilerinin kullanımının yasa dışı olması nedeniyle suçlu bulundu, davanın kararı olarak da Facebook 650 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

2015 yılında ABD’nin Illinois eyaletinde Facebook’un yüz tanıma teknolojisini merkeze alan bir dava açıldı. Dava nedeni olarak şirketin, kullanıcıların verilerini toplamadan önce hiçbir bilgilendirme yapmaması ve kullanıcıların rızası olmadığı gösterildi.

Davayı açan kuruma göre Facebook, platforma eklediği yüz tanıma teknolojisi gibi teknolojilerle kullanıcılarının verilerini izinsiz bir şekilde topluyordu. Bu bilgiye ise platforma bir fotoğraf eklemek isteyenlere sunulan “Etiket Önerme” özelliğiyle ulaşıldı.

Fotoğraf atan kullanıcılara fotoğraftaki kişilerin yüzünü tarayarak bulunan en yakın sonuçtaki şahsı etiketlemek isteyip istemediğini soruyordu ancak yüzleri taramak için kullanıcıdan izin istemiyordu.

Facebook 650 milyon dolar tazminat ödeyecek

Açılan davanın sonucunda ise Facebook’a 2011 yılından beri fotoğraf yükleyen tüm kullanıcılara 400 dolar, mahkemeye ise ilk etapta anlaşılan tutar olan 550 milyon doların arttırılmış hali olarak 650 milyon dolar ödemesi uygun görüldü.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için Twitter, Instagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir