En güçlü telefon işlemci hangisi: Snapdragon 768G, Dimensity 820, Kirin 820

   En güçlü telefon işlemci hangisi: Snapdragon 768G, Dimensity 820, Kirin 820

  En güçlü telefon işlemci hangisi: Snapdragon 768G, Dimensity 820, Kirin 820. Bugün bu işlemcilerin özellikleri, güçleri ve hangi telefonlarda bulunduğuna bakıp kazananı seçeceğiz.

  Moore Yasası, bir telefon işlemcisi üzerindeki transistör (Transistör, küçük bir değerdeki gerilim veya akımla, büyük miktarda akımı veya gerilimi kontrol etmek için kullanılan yarı iletken bir devre elemanıdır.) sayısının yaklaşık iki yılda bir iki katına çıktığını belirtmektedir. 

  Kirin 990 5G yongasının içinde 10.3 milyar transistör var. Aynı zamanda, Apple A13‘ün 8,5 milyar transistörü ve Snapdragon 855‘in yaklaşık 6 milyar transistörü var. 

  Bu rakamlar oldukça şaşırtıcı geliyor. En iyi performans ve en son yeniliklerle birinci sınıf çipleri bu özellikler öne çıkarıyor. Ancak orta sınıf akıllı telefon pazarı müşterilerin bu güçte işlemcili telefonları alması olanaksız. Bu orta sınıf işlemcilerinden hangisinin en iyi performansı sağladığını anlamak için işlemcileri karşılaştırıyoruz. Bunun için Qualcomm Snapdragon 768G, Huawei HiSilicon Kirin 820 ve MediaTek Dimensity 820‘yi seçtik.

  Bu yongaların her birinin kendine özgü avantajları var. Ancak ortalama bir kullanıcı için, yalnızca gerçek performansa yansıtılabilir. Bu yüzden sadece yapılarını ve yeniliklerini tanıtmaya değil, aynı zamanda ne gibi avantajlar sağladıklarını da açıklamaya çalışacağız.

  En güçlü telefon işlemci hangisi: Snapdragon 768G, Dimensity 820, Kirin 820

  SOC NEDİR?

  Geçmişte SOC‘u tanımlamak için özel bir cümle kullanılırdı ‘dijital cihazın beyni‘. Basitçe söylemek gerekirse, CPU (Merkezi İşlem Birimi). 

  Ancak günden güne yeni kartlar geldi GPU (Grafik İşlem Birimi), bellek denetleyicileri, özel video ve ses yongaları (DSP) ve daha yüzlerce çeşitli yongalar kardeşlik etti. Günümüz teknolojisinde ise bu kartların tamamı tek bir işlemci üzerine entegre edildi. Buna sistem düzeyinde entegrasyon diyoruz. Bunun anlamı da SoC (Çip Üzerinde Sistem), birçok farklı bileşen içeren ve çeşitli işlevleri uygulayan tek bir çip anlamına geliyor.

  SoC = CPU + GPU + bellek denetleyicisi + DSP + …

  Dünyada çok fazla çip üreticisi yok. Qualcomm, MediaTek, Huawei ve Samsung‘un yanı sıra, ilk çipini (Surge S1) piyasaya süren Xiaomi‘den ve kendi çipleri üzerinde çalışan birkaç diğer Çin akıllı telefon markasından da bahsetmeliyiz. (Son zamanlarda Apple bomba kararını açıklamıştı. Artık Apple’da kendi işlemcilerini üretecek.)

  İlginizi Çekebilir

  Apple’ın en gizli çalışması açıklandı! Yıllardır sır gibi saklanıyordu

  Grafik kartlarına gelince 3 büyük üretici karşımıza çıkıyor. ARM, Qualcomm ve Imagination. Birincisi Mali GPU‘lar üretiyor, ikincisi Adreno serisi GPU’lar üretiyor ve üçüncüsü PowerVR GPU’lar üretiyor.

  Hangi Telefonda Hangi İşlemci Var?

  Snapdragon 768G ile çalışan telefonlar

  • Redmi K30 5G

  Dimensity 820 ile çalışan telefonlar

  • Redmi 10X / Pro

  Kirin 820 ile çalışan telefonlar

  • Honor X10
  • Huawei Nova 7SE
  • Honor 30S

  Sonuç

  En güçlü telefon işlemci hangisi? Sorusunun cevabı kesinlikle Snapdragon 768G olur. Kirin 820 ve Dimensity 820‘nin daha yakın rakipler olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse aynı bileşenlere sahip işlem özellikleri vardır. Dolayısıyla, aynı performansı gösterecekleri varsayılmaktadır. Bu anlamda, Snapdragon 768G daha da ileri gitti ve geri kalan ikisinden daha yüksek bir performans gösteriyor. 

  Detay

  Telefon modelleri gördüğünüz gibi az bunun sebebi bu işlemcilerin 5G telefonlarda kullanılması ve ona göre tasarlanması yakın zamanda bu telefonların sayısı artacak.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir